Že cirkev svätá nie je v skutočnosti až taká svätá, sa vie už poriadne dlho. Škandály so zneužívaním detí sú totiž len jednou z obrovských škvŕn, ktoré na sebe táto podľa mnohých “najväčšia mafia sveta” nesie. Na povrch pritom nedávno vyplávala ďalšia kauza, ktorá sa tentokrát týka katolíckych kláštorov.

Všetky mníšky sú si rovné, no niektoré sú si rovnejšie… Minimálne podľa piatkovej správy katolíckeho časopisu La Civilta Cattolica, ktorý sa rozhodol preskúmať pomery v kláštoroch. K novinárom sa totiž dostali znepokojivé informácie, že vyššie postavené mníšky majú vo zvyku poriadne zneužívať svoje právomoci.

V správe sa hovorí predovšetkým o matkách predstavených. Tie sa vraj držia svojho zvýhodneného postavenia celé roky, pričom do kláštora privádzajú aj svojich rodinných príslušníkov, aby tam žili na úkor komunitných peňazí – a často aj iných mníšok – celkom zadarmo. Istá abatiša napríklad ubytovala v kláštore svoju matku, ktorá tam následne žila 20 rokov. Výnimkou bolo iba letné obdobie, kedy matka predstavená spolu s vlastnou matkou kláštor opustili a šli na dovolenku.

Zatiaľ, čo si abatiše často užívajú obrovské výhody, bežným mníškam sú odopreté aj ich práva na základnú lekársku starostlivosť. V rámci “šetrenia peňazí” tak ženy nechodia ani len k zubárovi či očnému lekárovi a nemajú prístup ani k medikamentom. Neraz sa pritom stáva, že sú choré, pretože kláštor im odmieta zabezpečiť teplé oblečenie. Dôvod? Nedostatok financii.

“Skrine abatíš sú plné oblečenia nakúpeného za komunitné peniaze bez toho, že by to bolo s kýmkoľvek prekonzultované, zatiaľ čo ostatné (mníšky) si majú sotva čo obliecť,” hovorí jasne správa. Niet sa prečo čo čudovať, že mníšky sa často rozhodnú opustiť kláštory a žiť opäť ako súkromné osoby.

Lenže tu nastáva ďalší problém – bývalé mníšky obvykle nemajú žiadne úspory, zázemie, poriadne vzdelanie, nehovoriac o pracovnej praxi. Po opustení kláštora tak nemajú kam ísť. Pápež František preto niekoľkým z nich ponúkol útočisko vo vatikánskej rezidencii, ktorú založil. Reálny svet sa s nimi totiž vôbec nemaznal – keď sa ich cirkev zriekla, stali sa prostitútkami, aby si nejako zarobili na živobytie. Situáciu im nezľahčoval ani fakt, že ich ich bývalé matky predstavené obrali o doklady a osobné dokumenty.

Zdroj: Topky.sk | Foto: Facebook, Pixabay, Twitter