Ako detská filmová hviezda Československa mohol mať pred sebou žiarivú budúcnosť, všetko však zmarila nešťastná nehoda, ktorá 8. marca 1990 ukončila život Tomáša Holého († 21). Úmrtný list mladého bývalého herca však obsahuje zásadnú chybu. Na osudný deň si po tridsiatich rokoch zaspomínali jeho priatelia, ktorí sa mu vtedy snažili zachrániť život. Neúspešne.

Čechmi nedávno otriasla kniha Volám sa Tomáš, ktorá je svedectvom posledných dní mladého herca známeho najmä z filmov Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Mirek Schlaichert sa v rámci jej prípravy priznal autorovi Ota Karsovi, čo sa v ten osudný štvrtok v úzkej zákrute na severe Čiech stalo.

Kamaráti Tomáš a Mirek popíjali v krčme pivo, keď zrazu Tomášovi zišlo na um, že by sa mohli ísť previezť na aute. Rozhodli sa teda nasadnúť a vyraziť. Po pár minútach im však došlo, že výlet je nezmysel a chceli sa vrátiť.

Jazda sa skončila v dlhej zákrute, ktorú sa vodičovi nepodarilo vybrať. Auto v rýchlosti narazilo do stromu a napokon skončilo v priekope. Otrasený Mirek na tie chvíle spomína dodnes. „Keď som sa proste prebral, vyhrabal som sa z auta a potom som sa snažil dostať von Tomáša. To mi vôbec nešlo, bol tam zakliesnený nohami, nijako nereagoval a ja som ho odtiaľ jednoducho nedokázal dostať von,“ opisuje minúty hrôzy hercov kamarát.

Mirek na tom nebol až tak zle. Nemal zapnutý bezpečnostný pás, no napriek tomu ako zázrakom utrpel len povrchové zranenia. V panike sa rozbehol späť do krčmy a prosil o pomoc. Našiel tam niekoľkých kamarátov vrátane Juraja Kozáčka a Luboša Čiperu. Tí sa snažili Tomášovi pomôcť, no márne.

„Chlapci Tomáša vytiahli z auta, išlo to blbo, nohy mal primačknuté. Snáď sa mu snažili dávať umelé dýchanie. Presne to neviem, bol to zmätok,“ hovorí Juraj a Luboš ho dopĺňa: „Vytiahli sme ho z auta. Bol od krvi, na tvári, ale omnoho viac na bunde, okolo trička, snažili sme sa ho resuscitovať.“

Až kým kamaráti v aute neuvideli Tomáša, boli podľa vzhľadu vraku presvedčení, že nemôže ísť o ťažkú nehodu. Bývalý herec bol v bezvedomí, mal zlomenú nohu a silno krvácal z hrudníka, v ktorom mal zarezaný bezpečnostný pás. Bezradní kamaráti sa snažili dieru po páse upchať tým jediným, čo mali po ruke – igelitom.

Po dlhom úsilí sa všetkým podarilo naložiť Tomáša do auta ďalšieho kamaráta a odviezť jeho nehybné telo do nemocnice v Novom Bore. Tam sa ho lekári snažili ešte 20 minút oživiť, no márne. Vtedajší partner speváčky Lucie Bílej bol mŕtvy.

Úmrtný list detského herca však nie je celkom presný. „Tomáš má v úmrtnom liste napísané jedno smrteľné zranenie, doktor ich ale vypočítal celkovo tri,“ tvrdí autor knihy Volám sa Tomáš.

Pravdivá nie je ani často mediálne zverejňovaná informácia, že Tomáš Holý bol v čase nehody opitý. Za celý večer vypil podľa svedkov len jedno pivo a jazdiť na kamarátovej Škode 120 sa rozhodol až o dve alebo tri hodiny. Pitva uňho preukázala len necelé 0,2 promile alkoholu. Jeho reakcie tak neboli spomalené, bezprostrednou príčinou nehody bola poľadovica.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Blesk.cz | Foto: Facebook