V ostatnej dobe sa už nerieši, či COVID-19 existuje a ani ľudí už veľmi nezaujíma, koľko pribudlo nových prípadov či úmrtí. Žhavou témou je očkovanie, na ktoré sa koaliční politici všemožne snažia populáciu presvedčiť. Prosbami, výzvami, strašením, cez odborníkov, lotériou.

Tá časť populácie, ktorá verí, že práve naočkovanie čo najväčšej časti populácie je správnou cestou, často označuje tých, ktorí sa nechcú z rôznych dôvodov „podvoliť“, ako dezinformátorov, dezolátov, bláznov, nebezpečných ľudí. Spájaní sú často s tým, že sú voličmi Fica či Kotlebu, ktorí si pre zmenu snažia robiť kampaň na nesúhlasení s povinným očkovaním na COVID či snahou o ukončenie koronašialenstva.

Ako je to ale s naočkovanosťou vo „vyspelých“ štátoch? Sú len na Slovensku či v Česku „dezoláti“, ktorí nechcú pochopiť, že „vakcína je sloboda“? Pozreli sme sa na oficiálne údaje a sami posúďte to, aká je realita.

Koľko percent populácie majú plne naočkované vybrané štáty?

Len prízvukujeme, že nasledovné čísla sa vzťahujú na celú populáciu, nie len na dospelé osoby. Keďže ale vo všeobecnosti platí, že vyspelé krajiny majú asi 80% dospelej populácie, to číslo sa až tak výrazne nelíši. A navyše, v niektorych krajinách sa neplnoletí očkujú, inde nie alebo napríklad až od 15 či 16 rokov.

Slovensko – 37,3% (len dospelých cca 45%)

Česko – 47,6%

Švajčiarsko – 49,1%

Nemecko – 54,8%

Taliansko – 55%

Španielsko – 59,7%

Poľsko – 47%

Francúzsko – 49,4%

Dánsko – 58,9%

Rakúsko – 54,4%

Holandsko – 55,7%

Maďarsko – 56,2%

Chorvátsko – 37,2%

Grécko – 50%

Ukrajina – 5,4%

Rusko – 19%

Kanada – 61,8%

Austrália – 17,7%

Egypt – 1,8%

Japonsko – 32,3%

Zdroj: Ourworldindata.org | Foto: Pixabay