43-ročný Matúš Vallo, vyštudovaný inžinier architekt, je od roku 2018 primátorom hlavného mesta Slovenskej republiky. Vidno teda, že odvaha mu nikdy nechýbala, inak by sa len sotva už v takom mladom veku dostal na takú významnú stoličku, pričom jeho najnovší avizovaný plán je nemenej odvážny. Avšak, ľudia majú z toho skôr srandu.

„Jediný nástroj proti ďalším reštrikciám, lockdownu a zatváraniu prevádzok je očkovanie. Pevne verím, že Bratislava môže byť jediné mesto, ktoré dosiahne kolektívnu imunitu,“ zneli Vallove slová. Bratislava už podľa dostupných informácií pokorila 50-percentnú hranicu očkovania prvou dávkou vakcíny proti COVID-19 a druhú má za sebou takmer 40%. Cieľom a kľúčom ku kolektívnej imunite má byť najmenej 75 percent zaočkovanej populácie.

Ľudia ho ale v diskusiách a komentároch príliš nešetria a podľa mnohých ani sám tomu nemôže veriť. Medzi hlavné dôvody patria fakty, že Bratislava je mestom, ktoré navštevujú či opúšťajú tisice ľudí denne. Pracuje a dochádza do nej denne tu veľké množstvo ľudí z okolitých miest a obcí, nehovoriac o tisícoch ľudí zo všetkých kútov Slovenska, ktorí do nej cestujú (aj za prácou) na týždenné či dlhodobejšie pobyty. Podobne tak je krajne nemožné denne kontrolovať všetkých, ktorý do mesta dochádzajú vlakmi, autobusmi či individuálne.

Okrem tohoto dôvodu sú tu ale aj iné okolnosti. Mnohí neveria tomu, že očkovanie pomôže, rovnako tak ťažko predpokladať, že v najbližšej dobe pribudne v metropole ďalších aspoň 100 tisíc záujemcom o vakcináciu z tej masy, ktorá ho z vlastného presvedčenia doteraz nechcela podstúpiť.

Navyše, len ťažko zabrániť turizmu, ktorý výrazne prispieva do mestskej kasy. Ako vtip mnohým pripadá to, že súčasné vakcíny majú zabrániť tretej vlne, v ktorej má byť tá mutácia úplne iná. „Je to, akoby sa verilo, že zriedená nemrznúca zmes do ostrekovačov do -20°C zabráni zamrznutiu pri teplote -30°C.“

Zdroj: Ta3.com, Facebook | Foto: Pixabay, Twitter