Počty nakazených aj hospitalizovaných každým dňom klesajú a so stúpajúcimi dennými teplotami stúpa aj naša nádej, že už čochvíľa sa prísne opatrenia uvoľnia. Pod hranicou 3000 hospitalizovaných sme už niekoľko dní a ak si to udržíme, podľa Covid automatu prejdeme do bordovej farby už 19. apríla. 

Podľa dokumentu platného niekoľko mesiacov sa v bordovej farbe síce nezbavíme rúšok, no do prírody budeme môcť aj mimo nášho okresu. Otvoria sa materské školy, prvý stupeň základných škôl a posledné ročníky stredných a základných škôl.

Rovnako budeme môcť navštíviť kostoly, obchody či nákupné centrá, obmedzené budú len kapacitne a to 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka.

Reštaurácie sa síce stále neotvoria, no ubytovacie zariadenia áno. Nesmú sa v nich používať reštaurácie či spoločné priestory. Ubytované môžu byť spolu osoby iba z jednej domácnosti a musia mať samostatné sociálne zariadenie. Negatívny test je povinný ako pre hostí tak pre zamestnancov. Home-office bude už iba odporúčaný, no do práce budete potrebovať negatívny test.

Oslavy, večierky, svadby kary či konzumácia alkoholu na verejnosti zostanú zakázané. Obradov ako sobáš či krst sa aj naďalej bude môcť zúčastniť maximálne šesť osôb, pohreby majú výnimku. Fitnescentrá, wellness či aquaparky musia zostať zatvorené. Múzeá, galérie či výstavné siene môžu organizovať iba individuálne prehliadky pre ľudí s negatívnym testom a s obmedzenou kapacitou jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.

Stále to nie je nič extra, ale aspoň niečo!

Foto/Zdroj: MZSR