Obťažovania žien aj mužov je v súčasnosti neúrekom – neznamená to však, že sa podobné situácie nediali vždy. Na svetlo sveta vyšlo už veľa káuz obťažovania a iných nekalých praktík (nielen) Hollywoodu, vďaka nedávnemu projektu #MeToo sa obete odhodlali prehovoriť o násilníkoch aj po dlhej dobe mlčania!

 

Jedným z týchto násilníkov sa prednedávnom ukázal byť aj niekdajší obľúbenec americkej televízie – ‚Americký otecko‘ Bill Cosby, bývalý komik a hviezda seriálu The Cosby Show. Nevinná rola otca rodiny sa však bohužiaľ nezakladá na realite, tá je oveľa šokujúcejšia. Bill Cosby (81) v roku 2004 podľa obvivení zdrogoval a znásilnil svoju niekdajšiu priateľku.

Konečne sa mu za tento čin dostalo spravodlivosti – súd ho v utorok označil za násilníckeho predátora, a odsúdil ho na 3 až 10 rokov väzenia. Na výkon trestu musí nastúpiť ihneď a sudca mu dokonca zamietol žiadosť o prepustenie na kauciu počas trvania odvolacích konaní. Cosby sa podľa informácií od Reuters plánuje proti rozsudku odvolať, ako sa vyjadrili jeho obhajcovia.

Z troch bodov obžaloby bol Cosby uznaný vinným už v apríli, hrozilo mu až 30 rokov väzenia za spomínané omámenie a znásilnenie Andrey Constandovej v jeho vlastnom dome. Constandová sa k prípadu vyjadrila takto: „Bill Cosby vzal moju krásnu, zdravú mladú dušu a rozdrvil ju.“ Traumu z tohto stretnutia, bude žena musieť niesť po zvyšok života. „Nastal čas pre spravodlivosť,“ znelo vyhlásenie sudcu Stevena O’Neilla.

Cosbyho totiž z podobného činu neobvinila len jedna žena, v súdnej sieni sa počas pojednávania nachádzalo ďalších 9 žien, ktoré si od neho vytrpeli akty násilia. Ublížených žien, ktoré sa procesu nezúčastnili je však oveľa viac – podľa stránky Reuters je to viac ako 50 žien, väčšina sťažností je však príliš stará na to, aby ich mohol sudca vziať do úvahy.

Po skončení pojednávania Cosbyho vyviedli von v putách, okrem trestu, ktorý si musí odsedieť vo väzení, mu nariadili aj úhradu všetkých súdnych nákladov a pokutu vo výške 25,000 dolárov. Tiež sa musí zaregistrovať ako predátor, každý mesiac podstupovať terapiu, a jeho pohyb, adresa a zločiny budú oznámené školám a susedom v jeho okolí. Šancu na podmienečné prepustenie z väzby však bude mať až po minimálne troch rokoch. Čo sa týka vyjadrenia Cosbyho, ten všetky obvinenia popiera, podľa neho Constandová so stykom súhlasila, počet obvinení a dôkazy predložené pred súdom však hovoria jasne v jeho neprospech.

Zdroj/Foto: reuters.com, nytimes.com, facebook