Igor Matovič to od začiatku nemal ľahké. Kým iné vlády začínali s pomerne dobrými podmienkami, tá jeho bola hneď od prvého momentu hodená do vody, výsledok čoho môže byť len buď/alebo – BUĎ sa v najhorších možných politických a spoločenských podmienkach naučí rýchlo plávať, ALEBO pôjde ku dnu. Len málokto by sa dnes odvážil tvrdiť, že všetky premiérove rozhodnutia boli správne, čo sa dá pochopiť. Tým posledným však, zdá sa, prekročil pomyselnú hranicu únosnosti.

Veľkonočné obmedzenia či hodiny vyhradené pre seniorov – to všetko a omnoho viac sú opatrenia, čo so sebou síce nesú istú dávku nepohodlnosti, no široká verejnosť ich dokáže viac či menej pochopiť. To ale neplatí pre to najnovšie, ktoré zahŕňa povinné testovanie pre takzvaných „pendlerov“ každých 30 dní, ktoré si budú musieť hradiť z vlastného vrecka.

Momentálne sa opatrenie (aj) kvôli nesúhlasu ľudí nachádza v akomsi neurčitom stave. O tom, či napokon vstúpi do platnosti, sa definitívne rozhodne koncom mesiaca, už teraz však má omnoho viac odporcov, než priaznivcov. Nesúhlas vyjadrujú, pochopiteľne, predovšetkým tí, ktorých sa bytostne dotýka.

V čom je problém? Ako hovorí petícia za zrušenie tohto potenciálneho nariadenia, nútené testovanie pendlerov na ich vlastné náklady je nielen kontraproduktívne, kapacitne nezvládnuteľné, finančne náročné a diskriminačné, ale aj celkom nelogické a zbytočné.

Svoj názor na celú vec vyjadrila aj pohoršená Slovenka, ktorá sa v otvorenom liste premiérovi Matovičovi rozhodla ukázať mu veci zo svojej perspektívy. A servítku pred ústa si rozhodne nekládla. Toto je jeho znenie, ktoré rozhodne stojí za prečítanie:

Otvorený list Slovenky žijúcej v zahraničí premiérovi SR

„Vážený pán Matovič,

dnešok bol pre mňa celkom príjemný, avšak len do momentu, kým som sa ja a tisíce obyvateľov maďarských pohraničných dedín nedozvedeli, s akou novinkou ste prišli pre tzv. pendlerov. Na začiatok Vám chcem povedať, že na označenie pendler som si už celkom zvykla, hoci to už začína vyznievať ako urážka.

Ako ja, tak aj tisíce ďalších ľudí – Slovákov si vybrali zahraničné dedinky na život nie preto, že by tu bol lepší vzduch, ale kvôli tomu, že nie všetci z nás majú státisíce na to, aby si kúpili nehnuteľnosť na Slovensku, čo i len pár kilometrov od Rajky, napríklad v takých Rusovciach či v Jarovciach. Keďže sme nič neukradli a stále sa živíme len obyčajnou prácou, zvolili sme si lacnejšiu nehnuteľnosť a to nám napríklad Maďarsko umožňovalo.

Poďme však k veci. Sme občanmi Slovenskej republiky, pracujeme v tejto krajine a rovnako tu odvádzame dane, nechávame peniaze v slovenských obchodoch, platíme za slovenské služby. Dnes sme na úrovni dobytka… Nie, vôbec nepreháňam, len vám hovorím, ako sa väčšina z nás v posledných týždňoch cíti.

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Dnes ste dali gól do bránky nás, pendlerov. Neviem, či vám máme k tomu gratulovať. Je to nechutný gól. Správa, že pendleri sa po 1. máji majú preukázať negatívnym testom na Covid-19 nie starším ako 30 dní, to je nápad hodný milióna! Ten, kto ho vymyslel, zjavne sedí celé dni v kancelárii a vôbec neuvažuje o následkoch, dôsledkoch týchto čudných rozhodnutí. Možno by ten dotyčný mal zdvihnúť svoj zadok a ísť sa reálne pozrieť na situáciu v pohraničných obciach. Keďže tomu ,niekomu‘, kto s týmto nápadom za milión prišiel, sa zjavne nechce sem prísť, tak som sa rozhodla, že mu tieto informácie sprostredkujem. Ak vie čítať, nech číta!

Napríklad len v maďarských pohraničných obciach žijú tisíce Slovákov. Nie, nie sme žiadni boháči, ani sme sem neodišli kvôli luxusnému životu. Dochádzame do Bratislavy do práce, pretože ešte stále patríme do tej kategórie, ktorá si na rožky či mlieko potrebuje zarábať prácou. Podotýkam, že v dedinách ako Rajka, Bezenye či iné nie je žiadne ohnisko nákazy. Prečo? Pretože sme disciplinovaní… áno, riadime sa presne tým, čo vy neustále prízvukujete vo svojich mediálnych výstupoch. Na Slovensko necestujeme kvôli tomu, že by sme chceli ísť do lunaparku, ale chodíme za prácou, aby sme mali z čoho žiť.

Všade vidíme, že slávny Covid-19 pomaličky, ale isto ruinuje ekonomiku. Neuveríte, ale ľudia prichádzajú o prácu, znižujú sa im mzdy… Áno, taká je realita. Sú tisíce ľudí, ktorí žijú od výplaty po výplatu a rátajú každé euro. To nie je žiadna fikcia, ale realita a vy to dobre viete. V tejto chvíli od týchto ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, požadujete, aby si každé štyri týždne platili test na Covid-19. Myslíte to vážne, však? Nuž a o to je to smutnejšie. Poviem vám jeden z mnohých prípadov.

Pani žijúca v Rajke, jej mesačný príjem je 364 eur. Musí z toho zaplatiť nájomné, mala by sa z niečoho aj najesť a čo čert nechce, je po rakovine prsníka a aktuálne zápasí s akútnou leukémiou. Trochu drastický príbeh, však? Nie, nie je vymyslený, je reálny a je to len jeden prípad z mnohých. Z týchto smiešnych 364 eur to pre ňu znamená, že jednu pätinu jej príjmu musí dať na test na Covid-19. Prečo? Pretože ste to tak vymysleli! Pretože musí chodiť na kontroly na onkológiu do Bratislavy! Preto!

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Od 1. mája chcete zaviesť povinné testovanie pre nás, pendlerov. Poznáte nás? Viete, ako žijeme? Uvedomujete si, že štvorčlenná rodina by, podľa vás, mala z rodinného rozpočtu zaplatiť okolo 280 eur mesačne? A čo ľudia, ktorí tu žijú z chabých dôchodkov? Čo ľudia, ktorí prišli o prácu a na Slovensko potrebujú ísť napríklad k lekárovi? Mysleli ste na nás aj z tohto uhla pohľadu? Slovo zvládne všetko a papier ešte viac, lenže toto nie je len zdrap papiera, toto je pre niekoho likvidácia života.

Netestujete zdravotníkov, netestujete seniorov v rôznych zariadeniach. Nie, pretože na to nie sú testy, nie sú kapacity. Zato nám to dávate príkazom. Urobili ste tak v časoch, keď každý človek padá na hubu, ospravedlňujem sa za toto expresívne prirovnanie. Robíte tak v časoch, keď každý z nás pociťuje otrasné následky celej korony. Cez médiá sa prihovárate ľuďom, sľubujete, ako všetkým pomôžete. Po krásnych rečiach však prišli skutky. Presne tieto skutky a nám všetkým je z vás smutno.

Vezmite si ďalší príklad. Koľko je tzv. pendlerov? Sú to desaťtisíce Slovákov. Každý deň s odretými ušami otestujete okolo 2 – 3 tisíc ľudí a to je už teda Pán Deň! Nám, pendlerom, dávate na tieto nepremyslené príkazy necelých 10 dní. Pustí nás matematika? Nie, nepustí. Tak mi vysvetlite, ako to máme absolvovať? Ďalší problém…

Prečo naháňate peniaze súkromným zdravotníckym zariadeniam, ktoré robia testy na Covid-19? Myslíte si, že je to odvážne tvrdenie? Ja tvrdím, že ste to poňali ako jeden hnusný biznis. Donútite ľudí, pendlerov, aby sa nasilu nechali otestovať, a aby pekne cvakali cca 70 eur za test. Spočítajte si, keď sa čo i len 15 tisíc pendlerov nechá raz za mesiac testovať, aká suma nám vychádza? Viac ako milión eur! A to som ešte veľmi opatrná v číslach.

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Nič proti tomu, ale testujete v rómskych osadách. V poriadku, súhlasím. S testami im prídete rovno pod nos a ja sa pýtam: Koľko si za tie testy platia? Nič? To vážne? Nás hádžete do jedného vreca, ako keby v pohraničných oblastiach boli ohniská nákazy. A požadujete, aby sme platili. Plaťte, aj keď padáte na kolená! Požadujete od nás nezmyselné testy, čo je absurdita. Jeden deň nás otestujú, avšak kde je napísané, že o pár dní nechytíme ten vírus? Dáva vám to logiku? Je to podľa vás spravodlivé? Myslím si, že nie. Je to zase len jedna odporná byrokracia, jeden odporný biznis. Viem, že sa vám to nepočúva ľahko, ale ani mne…

Sledovala som vašu predvolebnú kampaň a dnes mi je ľúto, že som vás volila. Áno, aj ja sa dnes sama sebe čudujem. Ten výlet na Cyprus, kde ste ukazovali schránky a rozprávali, že sem natekajú peniaze zo slovenského zdravotníctva, áno, tie zábery chytili za srdce aj mňa. Fakt dobré! Čo ste dnes urobili vy? Chcete donútiť a prikázať desaťtisícom ľudí, aby svoje posledné peniaze dávali na testy do súkromných zariadení. Nakrúťte si z toho video, ale tie zábery by už nemali ten ‘wow efekt’, ako tie z Cypru!

Som z vás sklamaná. Nemyslím si, že si zaslúžite viesť túto krajinu. Je to môj osobný názor, áno, jeden z piatich miliónov. Môžete naň kašlať, však? Lenže ja vám píšem v mene všetkých nás, tzv. pendlerov, aj keď toto označenie mi už lezie na nervy. Píšem Vám, pretože je ľahké dať nejaký príkaz, rozkaz, no ak chcete byť politik, ktorého si budeme ešte dlho pamätať, skúste sa predtým pozerať na ľudí – na nás, obyčajných ľudí. Za každým z týchto ľudí stojí príbeh, a nie vždy je pekný a dobrý.

Nechcem od vás nič, len možno malé zamyslenie sa… V tejto neľahkej situácii si máme pomáhať, všetci všetkých vyzývajú k spolupatričnosti. Na ňu však nemáme čas, pretože musíme preskakovať polená, ktoré nám hádžete pod nohy…“

SLEDUJTE náš Instagram FUNMAGAZIN_SK, zabavíme vás ako nikto 😀 Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook | Foto: Depositphotos, Facebook/Igor Matovič, Pixabay