Ježiš Kristus patrí celé stáročia k “symbolom” kresťanstva a drvivá väčšina ľudí si ho vďaka sochám či rôznym maľbám predstavuje ako vysokého štíhleho muža s dlhšími hnedými vlasmi. No v prvom rade ako belocha. Aká je však skutočnosť?

Keďže z obdobia pred dvoma tisíckami rokov pochopiteľne neexistujú fotografie a historické texty či listiny môžu byť behom storočí upravované, skutočnú podobizeň muža, ktorý mal hlásať božie slovo a šíriť dobro, zrejme nikdy nespoznáme. No pre miliardy kresťanov po celom svete však ostane tým šľachetným dlhovlasým belochom.

Napriek tomu sa v slávnej britskej katedrále St. Albans rozhodli, že aspoň dočasne povesia na stenu obraz, ktorý milióny ľudí po celom svete poburuje. Da Vinciho slávnu Poslednú večeru namaľovanú na sklonku 15. storočia totižto nahradil takmer identický obraz s jednou zmenou. Ježiš je na nej znázornený ako takmer holohlavý muž jamajského typu, a teda černoch. Súvisieť to má s incidentom, od ktorého svetom koluje “heslo” Black lives matter.

Akú podobizeň mal Ježiš Nazaretský v skutočnosti síce už nikto zrejme nedokáže. Vďaka jeho pôvodu sa dá reálne uvažovať o tom, že nemal úplne bledú pleť, no že by bolo nutné v slávnej historickej katedrále robiť takéto radikálne úpravy, je vskutku diskutabilné. Minimálne ortodoxní kresťanskí veriaci zrejme niečo také len ťažko tolerujú.

Zdroj: Dailymail.co.uk | Foto: Twitter