Hoci sa premiér vyváža v pancierovanej limuzíne za 700-800 tisíc eur, jeho ochranka sa veľmi nepretrhne. Aspoň tak to vníma jeden z odborníkov Juraj Zábojník, podľa ktorého by mal byť Matovič kvôli súčasnej situácií prísne chránený.

Prácu SBS-károv, ktorých pracovný výkon chvíľu sledoval, nazval ametérmi a ostro skritizoval. „Ochrankári nemôžu mať ruky vo vreckách. Jednak je to nedôstojné a tiež neprofesionálne. Musia byť pripravení kedykoľvek reagovať. A to sa s rukami vo vreckách nedá,“ skonštatoval.

Premiérov strážca čaká pravidelne Matoviča na ulici pri aute, čo tiež odborník skritizoval. „Mal by ho čakať čo najbližšie k východu z domu a nie pri aute. Premiér nemôže predsa bez ochrany prejsť celú ulicu. Dvere sa rýchlo otvoria, to je zlomok sekundy. Ako ochrankár musím osobu stále kryť a práve tým, že som pri ňom a kryjem ho aspoň z jednej strany vlastným telom, sťažím útok na verejného činiteľa. Ale keď som od neho 10 metrov… Ochrankár nie je na otváranie dverí, ale na ochranu,“ dodáva.

Zábojníka najviac zaráža, že ochrankár mu je otočený chrbtom! „To čo je?! Osobný ochranca musí kopírovať celú trasu presunu chránenej osoby, aby mal prehľad, keby sa niečo stalo. Aby okamžite skočil, aby ho prikryl, strhol do bezpečného priestoru. Ako to môže urobiť, keď je premiérovi otočený chrbtom? Nechápem, čo sa to deje, prečo takto robia svoju prácu v tejto ťažkej dobe, keď premiér má určite mnoho vyhrážok,“ kritizuje ďalej.

Podľa Juraja Zbojníka by sa to malo riešiť a zlepšiť čím skôr! „V tejto práci ide o okamihy. Ja by som si zavolal riaditeľa odboru a ochrankára a hneď by sme to prebrali. Toto nie je situácia v seriáli, toto je tvrdá realita. Matovič je teraz najohrozenejšia osoba na Slovensku. Každý si vie vyhodnotiť, čo ľudia v čase pandémie prežívajú. Najmä teraz, keď sú obrovské dôsledky, ľudia strácajú prácu, sú nahnevaní, depresívni. Nie každý vníma opatrenia ako objektívne. Práve teraz by mal mať slovenský premiér stopercentnú ochranu. Nech sa nad tým zamyslia,“ dodal na záver!

Zdroj: plus7dni.sk | Foto: Instagram/igor_matovic_olano, nazahori.sk