Vidíte na nasledujúcom obrázku mladú ženu alebo starenu? Táto slávna optická ilúzia koluje po internete už dlhšie, avšak zistilo sa, že podľa vašej odpovede by sa mal dať odhadnúť váš vek! 

Ilúzia bola vytvorená Britským autorom kreslených vtipov menom William Ely Hill, ktorý ju publikoval v humoristickom magazíne pod názvom ‘Moja žena a moja svokra’. V obrázku totižto môžete nájsť obe, sú však šikovne skryté. To, ktorú uvidíte ako prvú, môže byť podľa najnovšej štúdie od Scientific Reports ovlpyvnené vaším vekom.

Prišlo sa na to v experimente, kde túto ilúziu na pol sekundy ukázali až 393 účastníkom z US, ktorí boli vo veku od 18 do 68 rokov. Potom sa ich spýtali, či videli osobu alebo zviera, ak správne odpovedali, že videli osobu, druhou otázkou bolo či dokážu určiť jej pohlavie. Po zodpovedaní oboch otázok sa ich konečne spýtali na približný vek ženy na obrázku.

Mladší ľudia mali tendenciu tvrdiť, že videli mladú ženu, pozerajúcu sa ponad plece smerom od nich, starší účastníci však odpovedali, že skôr videli staršiu žemnu pozerajúcu sa smerom k doľava. Takisto však bolo zaujímavým, že čím mladší boli účastníci, tým mladší vek hádali aj pre ženu na obrázku. Najmladších 10% všetkých opýtaných ľudí predpokladalo, že žena má až o 12.1 rokov menej, než predpokladalo najstarších 10% opýtaných. A čo vy, vidíte na obrázku mladú ženu, či starú dámu?  Alebo vidíte obe naraz?

Obrázok:

Zdroj/Foto: wikipedia.org, livescience.com, indy100.com