Slovensko, ako jedna z mála krajín, má podľa zákonov nulovú toleranciu alkoholu za volantom. Po jej prekročení má vodič problém, avšak policajti na základe interného predpisu malé množstvo tolerujú, čo vie málokto.

Upozornil na to prípad z Vranova nad Topľou, kde vodič na motorke predbiehal kolónu áut cez plnú čiaru. V kolóne stáli aj policajti, ktorí ho po niekoľkých metroch zastavili. Po dychovej skúške mu namerali 0,14 mg/l alkoholu v dychu a ihneď predbežne zadržali vodičský, čo nemali.

“Ak je nameraná hodnota v dychu alebo v krvi vodiča motorového vozidla menšia ako 0,15 mg/l, čiže 14 mg/l a menej, vodič sa nesankcionuje,” informuje hovorkyňa PPZ SR Denisa Bardyová.

Motorkárovi bola následne udelená 100 eurová pokuta a vodičský preukaz mu vrátili. Policajta ale prešetroval úrad kontroly. “Šetrením boli zistené pochybenia. Voči policajtovi bolo začaté disciplinárne konanie, ktoré doposiaľ nebolo ukončené,” informuje hovorca KR PZ Prešov Daniel Džobaník.

“Policajt je viazaný zákonom, vyhláškami, internými predpismi, to znamená všetko toto musí dodržiavať pri vykonávaní svojich činností a každého úkonu, ktorý vykonáva. Keď poruší ktorékoľvek z týchto nariadení aj v zmysle interných predpisov, môže byť disciplinárne potrestaný,” informuje expertka na trestné právo PFUK, A PZ Lucia Kurilovská.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ | Foto: Facebook/policiaslovakia