17. mája by investigatívny reportér Ján Kuciak oslávil svoje 28. narodeniny. Externý pedagóg a doktorand v odbore masmediálna komunikácia na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a novinár portálu Aktuality.sk však doplatil na svoju neoblomnú prácu životom, pričom jeho chladnokrvný vrah behá neustále po slobode!

 

Je tomu zopár týždňov, čo boli Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová ohavne zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači, je tomu niekoľko mesiacov, čo podal novinár svoj nemedializovaný rozhovor pre univerzitný časopis Občas Nečas. Napriek skutočnosti, že sympatický mladík zo začiatku absolútne neinklinoval k žurnalistike, napokon sa mu stala osudnou. K práci v médiách sa skutočne dostal až pri písaní bakalárky, kedy praxoval v denníku SME, neskôr v Hospodárskych novinách až sa dostal k portálu Aktuality.sk. Ako sám uviedol, pri každej kauze či prípade musel mať silnú intuíciu a snažil sa zohnať čo najviac dôkazov.

I keď sa Ján venoval silným témam, ktoré hýbali spoločnosťou, o svoju bezpečnosť sa ,,zatiaľ nebál”! ,,Ešte sa mi nestalo, že by ma niekto zbil alebo že by mi niekto podpálil auto, čo bolo kedysi bežné. Možno to bude tým, že auto mám iba niekoľko mesiacov. (smiech) Nemyslím si, že by moja práca bola nebezpečná v tomto význame. Maximálne sa nám niekto vyhráža súdom, podá trestné oznámenie. Podľa mňa sú v nebezpečnejšej pozícii zdroje.” 

Paradoxne, za pravdu bijúci sa novinár veril, že jeho práca prinesie určité ovocie aspoň malou časťou, no nepredpokladal, že pohne celým Slovenskom: ,,Mal som krátku dobu optimizmu, keď som si hovoril, že niečo napíšem a všetci skončia. Ale netrvalo to dlho. Som zmierený s tým, že to tak nie je. Nie je to o tom, že za každú jednu vec, čo napíšem, sa stane niečo významné. Verím, že postupnými krokmi sa dá spoločnosť a politická verejnosť kultivovať tak, aby si ľudia takýchto vecí dovoľovali stále menej a menej.” 

Keď podával investigatívny novinár Ján Kuciak pre univerzitný časopis Občas nečas v auguste 2017 rozhovor, zrejme ani len netušil, akú revolúciu vyvolá práve svojou dôslednou prácou. Nenápadný študent, pedagóg a žurnalista zmobilizoval desaťtisíce ľudí, ktorí boli ochotní biť sa za jeho pamiatku, odvahu i rozrobené projekty, pričom žiadali hlavy najvyšších štátnych úradníkov. ,,Ale my na Slovensku máme niekoľkých slušných prokurátorov, sudcov aj policajtov. Stačí, aby na nich tí ostatní nemali dosah, a dokážu svoju úlohu spraviť do konca. Možno to nie je až také strašné, ako sa hovorí, a netreba všetkých vymeniť. Je potrebné vymeniť tých, ktorí majú absolútnu moc vo svojej oblasti, a zmeniť atmosféru. Ale aby som odpovedal na vašu otázku, neviem, ako dlho to potrvá…”

Celý rozhovor s Jánom Kuciakom si môžete prečítať >>>TU<<<

Zdroj: Občas nečas, facebook