zltacka potraviny

Mrazené potraviny Slováci nakupujú radi, najmä vďaka nižšej cene a dlhšej trvanlivosti oproti ich čerstvým variantám. Najnovšie však laboratórne testy potvrdili žltačku typu A, ktorá sa nachádzala v obľúbenom mrazenom tovare, pôvodom z Poľska. Po konzumácii sa nepríjemným ochorením nakazilo už 34 ľudí!

 

V mraziacich boxoch v obchodoch s potravinami sa objavil strašiak v podobe nebezpečnej žltačky typu A. Nebezpečné ovocie s nákazou zatiaľ nahlásili spotrebitelia zo Švédska a Rakúska.

Jedná sa o mrazené jahody pôvodom z Poľska, ktoré mali putovať do Talianska, Poľska, Švédska, Rakúska a aj na Slovensko. Vo Švédsku zaznamenali zatiaľ 20 prípadov vírusového zápalu pečene typu A, najmenej polovica z nakazených pritom konzumovala mrazené jahody pochádzajúce z Poľska.

Hepatitída typu A sa prenáša najmä nedodržiavaním základných hygienických zásad, čo zrejme prenieslo vírus aj do infikovaných jahôd. Ani nízke teploty v mraziacom boxe túto nákazu zničiť nedokázali.

jahody

Nebezpečné jahody so žltačkou sa mohli vyskytnúť aj na pultoch našich obchodov. Infikované ovocie sa malo dostať do dvoch veľkoobchodov a tie ich mohli predávať ďalej.  Vo Švédsku stiahli z predaja balenia poľských mrazených jahôd s dátumom spotreby 6. apríl 2020. Riziková je najmä konzumácia tohto ovocia bez tepelnej úpravy a teda v populárnych smoothies, alebo džúsoch.

Zdroj: pluska.sk | Foto: pixabay