Slováci si opäť pozrú na dno svojich peňaženiek! Po novom si priplatíme za pečivo a vajcia! Môže za to koronavírus a vtáčia chrípka! Za nákladovosť výroby pekárenských výrobkov, či už je to chlieb alebo rožky, môžu svetové ceny pšenice, ktoré momentálne lámu rekordy. Po náraste exportných ciel na pšenicu zo strany Ruska totiž vyskočila jej cena na svetových trhoch nad 240 dolárov za tonu.

„Už začiatkom tohto roka sme mohli sledovať postupný nárast cien potravín, najmä základných, ako sú práve pekárenské výrobky. Ich cena medzimesačne vzrástla o takmer jedno percento. Aktuálne je v medziročnom porovnaní cena chleba vyššia o viac ako päť centov,“ skonštatovala ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. Za nárast cien pečiva môže v značnej miere pandémia koronavírusu a navyšujúce náklady pekárenským výrobám.

„Podobná situácia s navyšovaním ceny je aj pri vajciach. Medziročne ich cena vzrástla o takmer šesť percent. Aktuálne kúpite balenie 10-tich vajíčok za 1,47 eura. Na cenu tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku. Strata nosníc zasiahla farmárov, ktorí zároveň zápasia s ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu. Nedostatok vajíčok na trhu by mohol navýšiť ich cenu v najbližších týždňoch na úroveň nad 1,55 centa,“ uviedla ďalej Buchláková.

„Očakávame, že v prípade pečiva a vajec môže zaúradovať ešte akciové obdobie pred Veľkou nocou, čo by mohlo utlmiť navyšovanie ceny. Zároveň tu už nemáme efekt výrazného predzásobovania, to aj napriek príchodu druhej vlny koronavírusu. Ešte pred rokom práve predzásobovanie tlačilo na vyššie ceny v obchodoch. Slováci sa však počas prvej vlny presvedčili, že slovenskí obchodníci na vzniknutú situácii reagujú navyšovaným zásob základných trvanlivých potravín. Zvýšený dopyt preto neohrozil dostupnosť jednotlivých výrobkov. Pokiaľ v niektorom obchode nie je krátkodobo nejaký druh tovaru, je to tým, že väčšina obchodov nemá vlastné sklady, ale sú zásobované priebežnými rozvozmi z centrálnych skladov,“ dodala na záver.

Zdroj: topky.sk Foto: pixabay.com