Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že možnosť povinného očkovania pre určité skupiny obyvateľstva je naozaj reálna. Konkrétne uvažujú nad vyššími vekovými kategóriami a niektorými rizikovými povolaniami. 

Zaočkovanosť na Slovensku vôbec nie je taká, ako by si vládni činitelia predstavovali a je iba otázkou času, kedy sa u nás rozšíri variant delta či epsylon. Tie sú o takmer 60% viac nákazlivejšie a úplne chránení nie sú ani vakcinovaní.

„Nutná zaočkovanosť obyvateľstva sa pri variante delta zvýši. Dostať by sme sa mali až na nejakých 80 %. U nás je však otázne, nakoľko sa k tomuto číslu priblížime. Zatiaľ je to na Slovensku veľmi slabé a neviem, ako sa nám podarí dosiahnuť aspoň 50 %,“ povedal pre Refresher vedecký riaditeľ Biomedicínskeho centra SAV Juraj Kopáček.

V Bratislave bude svätý pokoj. Všetky naše aglomerácie sú na tom dobre. Ale v takej Čadci malo včera prvú dávku 21 % ľudí. To sa nebude dať dobehnúť. Keď mali v Bratislave hospitalizovaných šesť osôb, tak v Čadci, Tvrdošíne a Dolnom Kubíne ich bolo 38, lebo tí starí ľudia tam nie sú zaočkovaní. A do nemocnice nechodia ľudia s teplotou, ale takí, čo nevedia samostatne dýchať,“ vyjadril sa analytik Ivan Bošňák.

Zdroj: Denník N, refresher.sk