Až v dvoch známych reťazcoch ste mohli kúpiť toxický špenát. Na zdravú potravinu doplatilo už desiatky ľudí, vrátane známeho psychológa Roberta Krause, ktorí sa konzumáciu špenátu priotrávili. Nepríjemnú vec už riešia potravinári.

„Odporúčam nejesť a vyhodiť. Je podozrenie, že obsahuje toxické látky, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy. Sama som si to spolu s mojou dcérkou mala možnosť skúsiť na vlastnej koži. Mali sme neurologické príznaky, ktoré boli takmer také, ako pri krvácaní do mozgu. Skončila som v nemocnici, infúzie, CT mozgu, odbery,“ opísala svoju nepríjemnú skúsenosť jedna z kupujúcich na sociálnej sieti.

Aj keď je už situácia vyšetrovaná potravinármi, špenát sa môže stále objaviť na pultoch. Preto zbystrite pozornosť!  „Z dôvodu, že v súčasnom období nie je možné po vyhodnotení všetkých dostupných informácií zistiť možnosť škodlivých účinkov na zdravie prijíma dočasné opatrenia na riadenie rizika potrebné na zabezpečenie vysokej úrovne ochrany zdravia – nariadenie zastavenia predaja všetkých vyrobených šarží tohto produktu. Zároveň žiadame spotrebiteľov, aby tento výrobok nekonzumovali,“ uviedla Štátna veterinárna a potravinová správa SR, ktorá ešte v piatok nariadila vykonať úradné kontroly v obchodnej sieti a u výrobcu.

Ide konkrétne o Špenátový pretlak mrazený 400g od výrobcu EQUUS. s.r.o., ktorý predávala sieť Coop Jednota, no bol dodaný aj do Kauflandu pod značkou Vinica. Po zistení predaj tohto výrobku okamžite zastavili. „Po obdržaní informácie od štátnych orgánov úradnej kontroly potravín okamžite dala pokyn na stiahnutie z predaja všetkých výrobkov t.j. všetkých šarží – Špenátový pretlak hlbokozmrazený COOP Tradičná kvalita zo všetkých predajní systému COOP Jednota. Zároveň sme v intenzívnom kontakte s výrobcom uvedeného výrobku za účelom objasnenia príčin možnej kontaminácie, pravdepodobne vzniknutej vo výrobnom procese,“ informuje najväčšia slovenská maloobchodná sieť Coop Jednota.

Ľudia, ktorí si spomínaný špenát zakúpili a zároveň skonzumovali trpeli malátnosťou, závratmi, suchom v ústach, rozmazaným videním, ktoré mal podľa odborníkov spôsobiť jedovatý durman. To ako sa jedovatá látka mohla do potraviny primiešať je vo veci vyšetrovania.

Zdroj: pluska.sk | Foto: zlacnene.sk, metro.sk