Ide o úplne bežnú prax – podvodníci si vyhľadajú najpopulárnejšie osobnosti danej krajiny, ukradnú jej pár fotiek, vytvoria stránku, kde jej prisúdia niekoľko výrokov ako vystrihnutých z teleshoppingu a obludný podvod je na svete. Tentokrát však nezneužili identitu bežnej celebrity, ale druhého najvyššieho politického predstaviteľa Slovenska. Ako neuveriteľne rýchlo zbohatnúť vám v pochybnom článku radí Igor Matovič.

Askobid.fm je stránka skrývajúca sa za investovanie do kryptomien, ktorú svet pozná ako jednu z mnohých pochybných platforiem oberajúcich nič netušiacich ľudí o úspory. Práve na ňu sa dostanete, ak budete sledovať odkazy z na prvý pohľad dôveryhodne vyzerajúcej reklamy.

Prečo dôveryhodne? Podvodníci nezneužili iba meno Igora Matoviča, ale taktiež moderátora Petra Marcina, jeho šou Neskoro večer a názov najčítanejšieho slovenského denníka, na ktorý sa celá reklamná stránka vizuálne podobá.

Ako to funguje? Formou vyskakovacieho okna sa dostanete na stránku, v tomto prípade Mmnvtv.com, ktorá má budiť dojem, že ste otvorili článok Nového času. Nadpis toho hlása: „Posledná investícia Igora Matoviča prekvapila odborníkov a vystrašila veľké banky.”

Jeho obsahom sú fotografie premiéra a jeho údajné slová, podľa ktorých sa môže každý v priebehu 3-4 mesiacov stať milionárom, a to mimoriadne jednoduchým spôsobom. (Už takýto princíp by v nás mal podľa správnosti rozblikať kontrolky – čokoľvek, čo sľubuje rýchle peniaze, rýchle chudnutie alebo rýchle zbavenie sa telesných nedostatkov bez väčšej námahy totiž smrdí ilegálnou činnosťou.)

Odhliadnuc od toho, že Igor Matovič v relácii Neskoro večer nikdy nebol, vás stránka nasmeruje do programu Bitcoin Era alebo Bitcoin Revolution, ktorá si od vás po registrácii vypýta osobné údaje. Na vami uvedenom telefónnom čísle vás následne kontaktuje zamestnanec spoločnosti, ktorý vám poradí, ako investovať a presvedčí vás, že je to bezpečné. Najmenšia investičná čiastka je obvykle okolo 250 eur. Ak by ste ich danej podvodníckej firmičke poslali, nielenže by sa vám neznásobili, no už by ste ich nikdy viac neuvideli a ešte by ste stále mohli byť radi, ak by šikovní „investori“ nezneužili aj vaše osobné či platobné údaje.

Stránka je vizuálne prepracovaná a u menej informovaného používateľa by mohla vzbudiť dôveryhodný dojem. Ak by vás neoslovili fotografie obľúbenej osobnosti či jeho domnelé výroky, obsahuje tiež komentáre chabo napodobujúce štýl diskusí na internete. Všetko – od začiatku po koniec – je ale fejk.

Rovnako ako stratené peniaze, aj po prevádzkovateľovi pochybného biznisu by ste pátrali len márne. Skrýva sa totiž za registrátorom domény, a ten zas má sídlo až v Mikronézii. Zrejme netreba hovoriť, že ak by ste sa ho vybrali hľadať, zrejme by ste po dlhej a finančne náročnej ceste narazili nanajvýš na poštovú schránku.

Omnoho ľahšie, než dodatočne riešiť neriešiteľné spory, je nenechať sa oklamať podvodníkmi zneužívajúcimi ľudskú túžbu dosiahnuť úžasné veci bez námahy a v priebehu pár krátkych dní.

Zdroj: Zive.aktuality.sk | Foto: Mnvvtv.com, Facebook/Aktualne.sk, Startitup