Strašidelné čísla úmrtí na Covid-19 neklesajú, k dnešnému dňu zomrelo 6 671 Slovákov. Momentálne je v karanténe už 1620 zdravotníckych pracovníkov a nemocnice pomaly, ale iste, nezvládajú nápor pacientov. 

Na včerajšej tlačovej konferencii Marek Krajčí oznámil, že od pondelka 1. marca sa viaceré regióny sfarbia do tmavších farieb, do bordova a čierna. V čiernom, teda štvrtom stupni varovania sa nachádza 20 okresov. Ide o okresy: Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

V treťom, čiže bordovom stupni varovania sa nachádza 53 ďalších okresov. Ide o okresy:  Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina a Zlaté Moravce.

V druhom, červenom stupni varovania sa nachádza šesť okresov. Ide o okresy: Kežmarok, Námestovo, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Tvrdošín.

Aké pravidlá platia v čiernych okresov?

Podľa COVID automatu platí, že v čiernych okresoch sú školy zatvorené, v bordových sa riadia odporúčaním regionálneho hygienika a v červených a ružových okresoch sú otvorené.

Platnosť negatívneho testu v zamestnaní je pri čiernych a bordových okresoch sedem, v červených 14 a v ružových 21 dní. V čiernych okresoch je zakázaný vstup aj výstup z okresu. Pri bordových, červených a ružových okresoch je pohyb medzi okresmi možný len s testom s platnosťou sedem dní.

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva, korona.gov.sk, RUVZ