Tak s týmto nikto nerátal! Britskí odborníci prišli s hrôzostrašnou teóriou. Pacienti vyliečení na koronavírus môžu trpieť trvalými následkami. Poškodenie orgánov alebo príznaky spojené s Covid-19, môžu vyliečených pacientov trápiť už po zvyšok života.

K dnešnému dňu sa po celom svete eviduje už 330 000 vyliečených z koronavírusu. Poniektorí mali slabší priebeh ochorenia, u niektorých sa nákaza prejavila aj po druhýkrát, čomu nevedeli odborníci pochopiť. Britských špecialistov teraz ale trápi ďalší problém. Denník Dailymail uvádza, že vo Veľkej Británii sa vyskytli prípady, kedy sa u vyliečených pacientov potvrdilo poškodenie srdca, pľúc, či dokonca strata zmyslov chuti a čuchu.

 „Infekcia spôsobí to, že zápachové receptory vo vnútri nosa odpadnú, čo spôsobí, že bunky už ďalej nedokážu zachytiť molekuly zápachu. Pri COVID-19 sú však poškodené bunky vo výstelke nosa, ktoré podporujú receptorové bunky. To môže spôsobiť stratu čuchu aj chuti,“ vysvetľuje profesor Carl Philpotta z University of East Anglia.

„Táto strata sa na prvý pohľad môže zdať triviálna, ale nie je. Mnohí sa môžu cítiť izolovaní od bežného života – čo vysvetľuje, prečo viac ako 60 % opýtaných ľudí uvádza, že pociťujú stres a majú depresie. Neschopnosť cítiť vôňu môže ovplyvniť všetko. Od radosti z prechádzky až po osobné vzťahy,“ uvádza profesor.

Zdroj: pluska.sk Foto: depositphotos.com