Obľúbené energetické nápoje, ktorých je niekoľko rôznych druhov a značiek, si zobrali do laboratória austrálski výskumníci. Po odobratí vzoriek zistili prítomnosť nebezpečných látok, ktoré telo nedokáže zniesť.

Odborníci vo svojom výskume s energetickými nápojmi našli peroxid vodíka, ktorého množstvo bolo až 15tisíc -krát vyššie, čím môže poleptať vašu sliznicu a pokožku. Zatiaľ čo na austrálskom ostrove majú výrobcovia potravín povolený maximálny limit pre peroxid vodíka 5 mg/kg, v ostatných pomerne menej a to 0,5 mg/kg. Každopádne, my v Európskej únii, nemáme povolené ani toľko.

Avšak v minimálnych koncentráciách peroxidu vodíka v potravinách sa nám nič nemôže stať, pretože naše bunky v tele ho produkujú samé a to cca 0,0003 mg/kg.

,,Výskum naznačuje, že ľudia pri konzumácii energetických nápojov pijú zriedený peroxid vodíka dlhodobé účinky by mohli pomôcť vysvetliť, prečo sa v cieľovej skupine konzumentov týchto nápojov zvyšujú rizika určitých rakovín,” uviedla autorka štúdie Louise Bennett pre agentúru AP.

Zdroj: AP, Food Chemistry | Foto: pixabay.com