Pravidlá očkovania na Slovensku sú vymedzené podľa vakcinačnej látky a vekovej skupiny záujemcov o očkovanie. Aktuálne sa na očkovanie môžu dostať aj mladšie ročníky od 18 rokov, ak sa preukážu ako doprovod blízkeho človeka nad 70 rokov. Zmene sa mnohí potešili a záujem o vakcináciu narastá.

Najaktuálnejšia novinka v podobe dobrých správ prichádza aj od ministerstva zdravotníctva a týka sa lehoty od prekonania Covidu a prihlásenia sa na očkovanie. „Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania Covidu. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do 90 dní od prekonania Covidu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky,“ napísali na úvod.

„Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania Covidu so symptomatickým priebehom (ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov) a už po 7-mich dňoch od prekonania Covidu s asymptomatickým priebehom,“ uviedli novinku na základe štúdií s tým, že nie je dôvod na obavy.

„Ak ste teda nedávno prekonali Covidu, stále platí, že sa nemusíte ponáhľať, ale nemusíte ani striktne čakať tri mesiace. Môžete sa po jednom alebo dvoch týždňoch prihlásiť do Čakárne,“ vyzýva ministerstvo občanov.

Zdroj: Facebook/MinisterstvoZdravotnictvaSR | Foto: Pixabay