Ministerstvo zdravotníctva prišlo s pokrokovým riešením, ktoré by malo zlepšiť a zefektívniť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Dotknúť by sa malo lekárskej a lekárenskej starostlivosti a do platnosti by malo vstúpiť už o od 1.7.2018. TAKTO to bude po novom!

 

Slovenské zdravotníctvo už roky bezúspešne bojuje s bojkotom zdravotníckych pracovníkov, ktorí neustále poukazujú aj na neúnosnosť slúženia pohotovostných služieb. Tieto služby sú slabo ohodnotené a neraz vraj aj veľmi zbytočné. Častokrát sa totiž stane, že tieto vymedzené hodiny zdravotnej starostlivosti sú neraz zneužívané a navštevujú ich aj pacienti, ktorí by svoje problémy mohli vyriešiť aj počas štandardných ordinačných hodín.

Samozrejme, veľkú úlohu tu zohráva aj zadĺženosť a personálne obsadenie nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva, si dalo vypracovať štúdiu, z ktorej nakoniec vyplynulo, že pohotovostnú službu navštívia po 22 hod priemerne tak dvaja pacienti. Následne sa tak rozhodli, že celonočné pohotovostné služby skrátia a po novom sa budú slúžiť už iba do 22:00. 

Samozrejme, zdravotníci toto rozhodnutie ostro kritizujú a odvolávajú sa na svoje dlhoročné skúsenosti s tým, že nemožno brať doslovne do úvahy len tieto spriemerované matematické údaje a táto novela nie je domyslená do dôsledkov a už vôbec nie je v prospech pacienta. Dvíhajú varovný prst a myslia si, že život pacienta môže byť vážne ohrozený.

Ambulancie pevnej pohotovostnej služby

Ak teda po 1. júle 2018 dostanete večer po desiatej hodine horúčku, budete si musieť počkať až do rána, aby ste navštívili lekársku pomoc. Dovtedy si budete musieť vystačiť sami.

S tými najvážnejšími stavmi sa však stále budete môcť obrátiť priamo na nemocnicu, či  službu prvej pomoci. Otázkou však je i to, ako sa bude postupovať počas takej chrípkovej epidémie, keď sú ambulancie a pohotovosti doslova vyťažené.

Lekárenska pohotovostná služba

Druhou novinkou v novele z dielne MZ je prevádzka lekárni. Tie budú musieť byť po novom otvorené až do 22:30. Teda o pol hodinu dlhšie ako lekárska služba. Tá pol hodina navyše bude slúžiť pre pacienta, ktorý navštívi ambulanciu pevnej pohotovostnej služby a následne si ešte stihol v lekárni vyzdvihnúť svoje lieky.

Zdroj: pluska.sk, tvnoviny.sk| Foto: facebook, pixabay