Meno Robert Kiyosaki je určite známe aj množstvu z vás. Tzv. „učiteľ bohatých“ a známy investor ovplyvnil myslenie miliónov ľudí po celom svete. Jeho mnohé knihy o financiách, peniazoch, bohatstve boli preložené do desiatok rôznych jazykov sveta, pričom alfou a omegou jeho tvorby, no aj jeho života, bola kniha „Rich dad, poor dad“ z roku 1997. Na Slovensku ju poznáme pod názvom Bohatý otec, chudobný otec, v Česku je známa ako Bohatý táta, chudý táta.
Keďže tejto knihy sa predali po svete desiatky miliónov, čítalo ju odhadom až sto miliónov fanúšikov a je jedným z najvýznamnejších diel týkajúcich sa investovania či financií, nie je prekvapením, že mnohých čitateľov zaujímal jeden fakt, po ktorom celé roky márne pátrali.
Skôr, ako si dáme odpoveď na kľúčovú otázku, v pár vetách zhrnieme, ako vznikol názov legendárnej knihy. Robert Kiyosaki je „japonský Američan štvrtej generácie“, ktorý žil v detstve na Havaji. Podľa knižky jeho život a myslenie ovplyvňovali dvaja „otcovia“. Jeho skutočný biologický otec a otec jeho najlepšieho kamaráta. Zatiaľ, čo jeho otec bol vzdelaný muž – učiteľ, otec jeho kamaráta mal ukončené sotva základné vzdelanie, no svojou šikovnosťou sa vypracoval na úspešného podnikateľa s veľkým impériom.
Robert Kiyosaki napokon na „tlak“ svojho otca vyštudoval aj vysokú školu, no stotožňujúc sa s myšlienkami kamarátovho otca mal otvorenú myseľ a jeho snom bolo byť finančne nezávislý. Bohatým bol teda kamarátov otec, vlastného nazýval v knihe chudobným. Nie však preto, že by bol naozaj na mizine, ale z dôvodu, že nemal finančné vzdelanie a v podnikaní nevidel veľký zmysel a radšej sa držal istôt skromne pri zemi.
„Kto bol bohatý otec Roberta Kiyosakiho?“
Najmä v celej spomínanej knihe, no neskôr aj v ďalších publikáciách či svojich rozhovoroch, na vystúpeniach či statusoch na sociálnych sieťach sa neustále odvoláva na rady svojho „bohatého otca“, ktorý ovplyvňoval jeho život. Časť ľudí dokonca vôbec neverila, že niekto taký existoval. Často bol prirovnávaný ku „Colombovej žene“, ktorú známy seriálový poručík vyšetrujúci vraždy neustále spomína, no nikdy ju naozaj neukázal.
Tlak médií na Kiyosakiho postupom času a so stúpajúcou slávou jeho ako človeka či knihy samotnej, rástol. Na otázky, či bohatý otec naozaj existoval, totižto svoje odpovede menil, resp. sa vždy snažil od tejto otázky odpútavať pozornosť. Až raz vyrukoval s teóriou, že s „bohatým otcom“ má dohodu o tom, že ho zachová v anonymite. Predsa len, ak by ten muž naozaj existoval, stratil by akékoľvek súkromie.
A keďže Robert Kiyosaki má dnes už 73 rokov a v čase vydania knihy mal päťdesiatku, jeho „bohatý otec“ by mal minimálne o 20-25 rokov viac. A teda, pre 80 či 90-ročného muža by zrejme nebolo úplne príjemné, ak by mu denne na dvere klopali novinári.
Pravda tak vyšla najavo až dvadsať rokov po vydaní knihy, a to v čase, keď bol „bohatý otec“ už sedem rokov po smrti. Kiyosaki do svojej rozhlasovej show poznal istého Alana Kimiho, syna zosnulého hoteliera Richarda Wassmana Kimiho. Práve Alan potvrdil, že medzi Kiyosakim a jeho otcom Richardom naozaj existovala dohoda o anonymite.
Práve Alan bol teda jeho „kamarát Mike“ a Richard (narodený 3.2.1925) bol „bohatý otec“, ktorý behom svojho života postupne podnikal aj v oblasti stavebníctva, no jeho vrcholom bolo založenie siete hotelov, ktoré odštartovalo vybudovanie pôvodne len jediného ubytovacieho zariadenia s 30 izbami. Napokon Kiyosaki priznal, že táto kniha bola mierne upravená oproti realite, no jej veľká časť je autentická s reálnymi udalosťami.
Zdroj: freedommentor.com | Foto: Twitter