K bosorkám, strigám či čarodejniciam sa už od nepamäti viažu bradavice, špicaté klobúky a predovšetkým metly. Premýšľali ste však niekedy nad tým, ako tieto povery vznikli? Verte alebo nie, dôvod prečo história vyobrazuje bosorky lietajúce na metle má reálny a značne perverzný základ!

 

Prvé kresby vyobrazujúce bosorky lietajúce na metle sa začínajú objavovať v období neskoršieho stredoveku, pričom v tých časoch boli za čarodejnice považované hlavne ľudové liečiteľky – bylinkárky. Väčšina týchto žien testovala odvary či bylinné zmesy na sebe a ako iste viete, bylinky majú často okrem liečivých aj halucinogéne a afrodiziakálne účinky.

Nezbedné bosorky preto neraz využívali tieto látky nie len na liečiteľstvo, ale aj pre vlastné potešenie. Najčastejšie využívanou látkou bol v tých časoch výťažok z madragory lekárskej, ktorý obsahuje tzv. topánkové alkaloidy. Táto látka dokáže výrazne znížiť krvný tlak a pri správnej dávke navodiť príjemné opojenie ba až halucinácie.

Problém tkvie v tom, že je ťažko stráviteľná a jediný možný spôsob, ako ju dostať do krvného obehu bez nepríjemných vedľajších účinkov je potrieť ňou dobre prekrvené miesto na tele. Nuž… a hádajte, ktoré miesto na ženskom tele je mimoriadne dobre prekrvené? Dôvod prečo na tento účel používali bosorky práve metly historikom nie je úplne známy, no domnievajú sa, že v tej dobe boli metly vyrábané z kvalitného, jemného dreva. Mali dostatočnú dĺžku a navyše boli dostupné takmer v každej domácnosti…

Nuž… ak teraz zapojíte trochu fantázie, hneď vám bude jasné ako bosorky “lietali” na svojich metlách…

Zdroj/Foto: zoomiprima.cz