Psi sú najvernejšími priateľmi človeka, no mnohokrát by ste zaiste chceli vedieť, čo si váš štvornohý chlpáč práve myslí. Veda zatiaľ nepokročila tak ďaleko, aby ľudia úplne porozumeli svojim psím miláčikom, no výskumníci odhalili aspoň pár základných faktov chovania týchto domácich zvierat. Tušili ste napríklad, prečo sa váš psík pri vykonávaní potreby na vás uprene pozerá?

 

Ak vlastníte psíka, zaiste ste si všimli, že počas vykonávania potreby na vás často upiera svoj zrak. Tento fakt neplatí stopercentne, ale väčšina psov vykonáva “toaletu” práve s pohľadom na svojho pána. Vedci odhalili, že toto chovanie má na svedomí evolúcia, nakoľko pohľad z očí do očí tu zohráva dôležitú rolu.

Väčšina expertov tvrdí, že psi na svojho pána pri vykonávaní potreby pozerajú hlavne preto, že sa pri vyprázdňovaní cítia zraniteľní. Chcú sa tak uistiť, že vo vás majú oporu, ktorá dáva pozor na prípadné číhajúce nebezpečenstvo.

“Pozícia pri vykonávaní potreby je pre psa zraniteľnou, tento pocit psom zostal ešte po ich divokých predkoch – vlkoch. Tí sa v divočine o seba museli postarať sami. Psi sa tak uisťujú, že im ich majiteľ doslova “kryje chrbát”, pokiaľ sú v neistej pozícii,” prezradila v rozhovore pre portál venovaný milovníkom zvierat Mary Friedmanová, expertka na správanie psov.

pes potreba

“Ak vás pes pri potrebe sleduje, dúfa, že mu v prípade nebezpečenstva dáte rečou tela najavo akékoľvek ohrozenie,” doplnila túto teóriu aj veterinárka Kathryn Primm.

 

Zdroj: navodynapady.cz | Foto: wikimedia, pexels