Na Slovensku momentálne prebieha celoplošný skríning. Testovanie občanov sa začalo 18. januára. Podmienky sú jednoduché, od 27. januára bude potrebný negatívny test a to už aj v prírode.

Po skončení skríningu sa následne Slovensko rozdelí na dva tábory: najlepších 36 okresov si testovanie zopakovať nemusí. Najhorších 37 okresov, tj. okresy s najvyššou mierou pozitivity, sa budú testovať až dovtedy, kým aj u nich pozitivita neklesne na prijateľnú mieru.

Testovania sa nemusia zúčastniť každý, vláda aj tentokrát určila pár výnimiek, ako deti, seniori, alebo ľudia, ktorí prekonali Covid-19.

A ako to zatiaľ vyzerá? Inštitút zdravotných analýz zverejnil zatiaľ predbežné výsledky testov za obdobie 18.1 – 21.1.2021. Ktoré okresy na tom najhoršie a zopakujú si testovanie?

Najinfikovanejší okres s pozitivitou 26,75 % je Stará Ľubovňa. Hneď po nej nasleduje s pozitivitou 16.67 % Krupina a na tretej priečke s pozitivitou 14,28 sa vyskytlo Brezno.

Testovanie si budú musieť zopakovať aj okresy Šaľa, Dunajská Streda, Partizánske, Stropkov, Bánovce nad Bebravou, Komárno, Poltár, Levice, Pezinok, Hlohovec, Bytča, Topoľčany, Senica, Galanta, Kysúcke Nové Mesto, Ilava, Košice, Žiar nad Hronom, Revúca, Zlaté Moravce, Prievidza, Detva, Nové Zámky, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce, Bratislava, Trnava, Trebišov, Zvolen, Malacky, Michalovce.

Zdroj: github.com/Institut-Zdravotnych-Analyz/covid19-data | Foto: pixabay.com