Aj keď sa viac opatrení uvoľnilo, zrušil sa núdzový stav a celkovo sa nám dýcha oveľa lepšie, ešte stále si musíme na niektoré veci dávať pozor a nie je to také voľné, aké to bolo pred pandémiou. 

Odborníci ale predpovedajú, že v polovici leta sa zbavíme všetkých opatrení a situácia sa bude podobať tej, akú sme poznali pred pandémiou. Je to vôbec možné?

V lete by sme konečne mohli zabudnúť na to, že nejaká pandémia existuje. Túto predpoveď zverejnili analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, podľa ktorých síce ochorenie nezmizne, ale epidemická situácia sa bude vyvíjať natoľko dobre, že vláda bude môcť zrušiť všetky opatrenia a obmedzenia, ktoré ešte platia v súčasnosti.

Zároveň na základe nových pravidiel Covid automatu predpokladajú, že od 31. mája by sa mohlo celé Slovensko sfarbiť do žltej farby. Do zelenej farby by sme sa mali prepnúť 24. júna, čo bude znamenať výlučne monitorovanie situácie, ale v platnosti už nezostanú prísne zákazy, ale v interiéroch bude nutné naďalej nosiť rúška a hromadné podujatia budú mať účasť obmedzenú na polovicu kapacity. V zelenej fáze zostávajú opatrenia najmä preventívneho charakteru.

Ministerstvo zdravotníctva konštatuje, že Covid automat bude vypnutý až vo chvíli, keď Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne ohlási koniec pandémie.

Zdroj: refresher.sk, Facebook/ Dáta bez pátosu