Prstom po mape sa môžeme kedykoľvek dostať kamkoľvek na našej planéte. Online svet nám vďaka nástrojom, akým sú napríklad Google mapy, dovolí dokonca prezerať si miesta, na ktoré sa nikdy v živote takmer nikto z nás nedostane. My sme sa dnes rozhodli priniesť vám desať zaujímavých faktov o vzdialenostiach na našej planéte.

Väčšina ľudí si zvyčajne predstavuje, že to, čo pozná, je bližšie ako to neznáme. Realita ale môže byť celkom iná. O tom sú práve nasledovné, veríme, že zaujímavé, fakty z geografie. Len pre informáciu, vo všetkých nasledovných prípadoch berieme za vzdialenosť tú vzdušnú.

Fakt č. 1 – Pre obyvateľa Bratislavy je Záhreb bližšie ako Košice.

Fakt č. 2 – Z východoslovenského mesta Stropkov je bližšie na bieloruskú hranicu než do Bratislavy.

Fakt č. 3 – Zo Slovenska je bližšie na sever Antarktídy ako do osídelenej husto Austrálie (juhovýchodné pobrežie).

Fakt č. 4 – Zo Slovenska je vojnou spustošená Sýria o 50% bližšie než Spojené arabské emiráty.

Fakt č. 5 – Pre kohokoľvek na Slovensku je Mount Everest bližší ako New York.

Fakt č. 6 – Hoci na mapách sveta vyzerá, že Rusko je „okolo celého sveta“, realita je trošku iná. Vzdialenosť medzi najvýchodnejšou a najzápadnejšou časťou Ruska je oproti dĺžke rovníka asi len šestinová.

Fakt č. 7 – Londýn a Paríž sú si kilometricky bližšie než Košice a Praha.

Fakt č. 8 – Najvýchodnejšiu časť Ruska delia od najzápadnejšej časti americkej Aljašky len desiatky kilometrov, a dokonca, dva „Diomédske ostrovy“ sú od seba len 4 kilometre. Jeden z nich patrí USA, druhý Rusku.

Fakt č. 9 – Island je od najbližších európskych krajín (západ Nórska, sever Veľkej Británie) vzdialený cez 900 kilometrov. To je ďalej ako zo západoslovenských miest do Ríma.

Fakt č. 10 – Austráliu a Nový Zéland často považujeme za „susedov“. Avšak, ich pevniny (ak nepočítane nejaké tie ostrovčeky) sú od seba vzdialené takmer 2 000 km. To je asi toľko, ako vzdialenosť Slovensko – Egypt alebo z Košíc do Madridu.

>>>PREČÍTAJTE SI AJ DEMOGRAFICKÉ FAKTY<<<

Zdroj | Foto: Funmagazín.sk, Google Maps, Pixabay