Pandemická komisia sa na utorkovom zasadnutí zaoberala aj otázkou dodávok ruskej vakcíny Sputnik. Premiér Igor Matovič to potvrdil na sociálnej sieti, uviedol, že by mali začať s rokovaním s ruskou stranou o dodávkach. 

“Všetci špičkoví slovenskí odborníci na infektológiu, imunológiu a epidemiológiu prišli na zasadnutie komisie so stanoviskom, že vzhľadom na katastrofálne meškanie dodávok EÚ registrovaných vakcín je na mieste, aby vláda začala rokovať s ruskou stranou o dodávke vakcín Sputnik V,” vyjadril sa Matovič. Podľa jeho názoru má táto vakcína vynikajúcu účinnosť.

Predsedníčka Za ľudí uviedla, že ľudia nemôžu byť pokusnými králikmi a malo by sa počkať na hodnotenie zo strany EMA. Povedala, že strana Za ľudí podporuje očkovanie všetkými dostupnými vakcínami, ale až po ich preskúmaní o bezpečnosti a účinnosti na rôzne vekové skupiny zo strany EMA.

“Vakcíny tam hodnotia desiatky expertov z celej Európy a vďaka veľmi prísnemu hodnoteniu, jednému z najprísnejších na svete, si môžu byť ľudia na Slovensku istí, že sa využívajú iba tie najlepšie očkovacie látky,” oznámila Veronika Remišová.

Pčolinský povedal, že Sme rodina podporuje nákup ruskej vakcíny, tému rozoberala aj koaličná rada, rozhodovať by mala o tom dnes pandemická komisia. Zemanová podotkla, že vakcína zatiaľ nemá príslušné registrácie od EMA ani Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. “V oblasti registrácie sa treba obrátiť na ŠÚKL, či sú schopní ju zaregistrovať. Bez príslušnej registrácie s tým nebudeme súhlasiť,” zdôraznila.

Zdroj: cas.sk | Foto: Instagram/igor_matovic_olano