Exminister zdravotníctva Marek Krajčí hodil vinu za prepadnutie 3 miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer na konzílium odborníkov. Bývalý minister zdravotníctva tvrdí, že pýtal len toľko dávok, koľko mu oni poradili!

Verejnosťou otriasol fakt o prepadnutí 3 miliónov vakcín Pfizeru v čase, keď Slovensko nakupovalo nepreverenú ruskú vakcínu Spunik V, s ktorou sa momentálne neočkuje. „Mohli sme mať až 3 milióny dávok americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech, no nepožiadali sme o ne. Nároku na 1,8 milióna dávok sme sa vzdali tým, keď sme požiadali len o 600-tisíc kusov z možných 2,4 milióna. O ďalších 1,2 milióna dávok sme prišli po tom, čo sme si neuplatnili žiadny podiel z opcie,“ informuje o tom pluska.sk

Na celú situáciu reagovalo ministerstvo zdravotníctva! „Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka. Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok,“ skonštatovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Exminister Marek Krajčí k tomu povedal len toľko: „Toto množstvo odporučilo konzílium odborníkov.“ Tí mu to nedarovali a na Krajčího vyjadrenie okamžite reagovali s tým, že oni nič neodporučali. „Ako členovia konzília odborníkov sme o možnosti uplatnenia opcie na ďalšie dávky očkovacej látky od firmy Pfizer BionTech v marci 2021 nevedeli. Z tohto dôvodu sme sa nemohli k predmetnému množstvu vakcín vyjadriť,“ uviedli.

Zdroj: pluska.sk Foto: Instagram/tags pfizer, marek_krajci_nrsr