Prezident Slovenského červeného kríža Viliam Dobiáš je uznávaným odborníkom a osobnosťou slovenského zdravotníctva. Teraz sa rozhodol prehovoriť o koronavíruse a potrebnom očkovaní. Vážení, toto by si mal prečítať každý Slovák!

“Mám 70 rokov, som onkologický pacient, v zdravotníctve mám odrobených 46 rokov. Polovicu ako anestéziológ-intenzivista. Stále robím na záchranke a učím. Práca ma baví, mám vzácnu rodinu a chcem byť zdravý. Posledný rok učím skoro len z domu, nevidím študentov. Nechodíme s manželkou do divadla, na koncerty, na výstavy. Všeličo je na internete a je toho dosť, ale predsa len nie je vo virtuálnom priestore „cítiť človečinu“,” znie začiatok úprimného statusu pána Dobiáša.

“Mám všetky detské očkovania, naviac proti tbc, hepatitíde a pneumokokom. Už 40 rokov sa očkujem proti chrípke a napriek práci v infekčnom prostredí som bol za tie roky práceneschopný na respiračné ochorenie len raz päť dní. Od jesene čakám na vakcínu proti COVID-19 a chcem byť medzi prvými. Na základnej škole som mal viacerých spolužiakov, ktorí boli pokrútení, chodili s dvomi barlami, do školy ich vozili a nikdy neboli na preliezkach, pretože nestihli vakcináciu proti detskej obrne. Pohľad na nich bol bolestný,” pokračuje ďalej.

Od začiatku tohto roka som zažil ľudí, ktorí sa pri plnom vedomí dusili, poznal som smrť v ich očiach a napriek možnosti mechanickej pľúcnej ventilácie viem, že po napojení prežijú najviac dvaja z desiatich. Zažil som neúspešnú resuscitáciu zdravého 25 ročného, ktorý bol dva týždne ako pozitívny liečený v nemocnici a zomrel doma 2 h po prepustení. V každej službe odovzdávam v nemocniciach pacientov zdravotníkom, ktorým sa podlamujú nohy od návalu práce a v očiach im vidím strach, či toto nie je ten chorý, od ktorého sa aj oni nakazia,” píše o situácii ohľadom koronavírusu, ktorá je každým dňom horšia a horšia.

Pán profesor ďalej kladie dôraz na očkovanie! “Ani mi nenapadlo uvažovať, či očkovanie áno, alebo nie. Stojím v rade, pretože nielen ja chcem byť odolný, ale nechcem nakaziť mojich pacientov ani rodinu a študentov. Okrem toho chcem ísť lyžovať, plávať v prírode, chodiť na kongresy aj na dovolenku. Rúškom chránim seba a druhých len čiastočne, po vakcinácii na 100%. Pri svojej práci musím byť precízny, také musí byť moje zdravie. Chorý nikomu nepomôžem. Keďže sa hlásim k viere, účasť na vakcinácii znamená prihlásenie sa k najväčšiemu prikázaniu, k láske k blížnym. Ako lekár mám rád ľudí a chcem im to dať rukolapne najavo, aby sa ma nemuseli báť,” skonštatoval na záver.

Zdroj: Facebook/Viliam Dobiáš | Foto: Facebook/Viliam Dobiáš, depositphotos