Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu na slávnostnej ceremónii v bratislavskej Redute, kde sídli Slovenská filharmónia udelila 24 štátnych vyznamenaní, päť z nich in memoriam.

Vyznamenaniami ocenila významných ľudí, ktorí „pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky bojovali za slobodu, pričinili sa o zrod dôležitých demokratických inštitúcií a starajú sa o to, aby tieto inštitúcie napĺňali svoj zmysel. Taktiež tým, ktorí vyvinuli maximálne úsilie, aby sa vo svojej oblasti záujmu, vo svojom povolaní či profesii dostali na najvyššiu možnú úroveň a dobre reprezentovali Slovensko.“

Medzi ocenenými in memoriam bol aj kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie, charizmatický Pavol Demitra. „Nikomu neublížiť na ľade ani v živote“ – toto bola jedna zo zásad Pavla Demitru, ktorou sa v živote riadil. Ako hokejista bol preslávený tým, že hoci na hracej ploche vynikal, vždy sa správal ako džentlmen a hral poctivú hru. Jeho tragická smrť v septembri 2011 zasiahla celú krajinu nielen preto, že sme stratili vynikajúceho športovca, ale najmä z toho dôvodu, že sme prišli o skvelú ľudskú osobnosť, ktorú si vážila a rešpektovala celá republika. Vďaka tomu čím bol ako športovec, občan a človek, je a zostáva nasledovaniahodným vzorom,“ uctila si Demitru prezidentka Zuzana Čaputová.

Ocenenie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam za svojho milovaného muža prebrala Mária Demitrová, ktorá sa po strate manžela stiahla s deťmi z verejnosti. Po dlhom čase sa objavila v spoločnosti a ohúrila všetkých. Majka vyzerá úžasne, veď pozrite sami!

Zdroj: sarm.pluska.sk, Instagram/zuzana_caputova/tags/pavoldemitra