Zuzana Čaputová v utorok poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera, ten po demisii Igora Matoviča prijal funkciu designovaného premiéra. Ten svoje ročné pôsobenie vo vláde zhodnotil ako najťažšie obdobie v jeho živote.

„Bol to síce len jeden rok, ale cítim sa, akoby ich bolo desať. Bol to najťažší rok pre Slovensko od druhej svetovej vojny a prežil som ho v jedných topánkach, ale aj s jedným svedomím a s jediným cieľom chrániť životy a zdravie ľudí,“ skonštatoval Matovič na tlačovom vyhlásení tesne po podaní demisie.

V rozhovore pre denník SME prezidentka vysvetlila svoje postoje ku koaličnej kríze a aj to, prečo sa rozhodla vymenovať Igora Matoviča do funkcie ministra financií.

,,Ak by som ho odmietla vymenovať, celá koaličná dohoda by padla. Malo by to za následok, že by Igor Matovič ani nepodal demisiu a vládna kríza by uprostred pandémie pokračovala ďalej. To som považovala za neprípustné,” objasňuje žena, ktorá má naprieč celým politickým spektrom najväčšiu dôveru Slovákov.

,,Človek v istom veku musí vynaložiť veľkú námahu, aby zmenil svoje stereotypy. Týka sa to aj mňa, týka sa to všetkých ľudí, čiže nepredpokladám, že človek v dospelom veku nejakým zásadnejším spôsobom prebuduje svoju osobnosť,” dodáva na záver Čaputová.

Zdroj: SME | Foto: Instagram