Podľa federálnych vyšetrovateľov v USA bola príčinou pádu vrtuľníka Sikorsky S-76, kde bola deväť osôb, vrátane basketbalovej hviezdy Kobeho Bryanta, dezorientácia pilota Aru Zobayana. Prísť malo k zjavnému porušeniu federálnych predpisov. Nehoda sa stala 26. januára 2020 blízko Los Angeles počas hustej hmly.

Vrtuľník údajne prudko stúpal, pričom sa dostal nad hmlu a náhle sa mal nakloniť a naraziť do kopca. Analýza letu bola veľmi náročná, pretože vrtuľník nemal žiadne záznamové zariadenie, čierna skrinka sa v Sikorsky S-76 nevyžadovala. Basketbalistová manželka obviňuje z incidentu pilota, avšak spoločnosti s prevádzkujúcimi letmi tvrdia, že za to môžu letoví kontrolóri.

NTBS uviedla, že po preskúmaní stroja nenaznačuje nič tomu, že by mal nejaké technické problémy, a tak zrejme oznámi návrhy opatrení, ktoré by mali takýmto tragédiám v budúcnosti zabrániť. Možnosťou by bola povinnosť inštalovať do všetkých helikoptér systém na varovanie pred prekážkou v podobe zemského povrchu, ale odborníci tvrdia, že aplikácia systému by problém nevyriešila. V kopcovitom teréne by signalizácia rušila pilotov, ktorí by to po čase začali brať na ľahkú váhu a mohli by to ignorovať.

Zdroj: cas.sk | Foto: Instagram/Kobe Bryant