V sobotu 17. apríla sa tridsať najbližších rozlúčilo so zosnulým princom Filipom, ktorý skonal minulý piatok vo veku 99 rokov. Povedať však, že ho kráľovská rodina uložila na večný odpočinok, by nebolo úplne presné.

Pohreb manžela kráľovnej Alžbety II. sa konal na hrade Windsor, odtiaľ sa smútoční hostia neskôr presunuli na zádušnú omšu do kaplnky sv. Juraja. Na tomto mieste spočívajú pozostatky všetkých členov kráľovskej rodiny Alžbetiných rodičov a sestry Margaret, ktorá si priala byť spopolnená. Telo princa Filipa však napriek tomu bolo nateraz uložené inde – a to v rodinnej krypte.

Dôvod tohto počínania by sa v istom zmysle dal nazvať až cynickým. „Finálny odpočinok, ako sa to hovorí, bude až potom, keď zomrie aj jeho manželka – kráľovná Alžbeta II,“ vysvetila počas pohrebu odborníčka na britskú kráľovskú rodinu Katarína Strýčková, ktorá akt komentovala pre TV Markíza. Aby teda mohlo byť Filipovo telo presunuté na určené miesto, musí sa v duchu protokolu najskôr počkať na smrť kráľovnej.

Zdroj: Topky.sk, TV Markíza | Foto: Pinterest