Odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry nepovažuje zákaz vychádzania v podobe mierneho lockdownu za dostatočujúce opatrenie. Neprinesie to podľa neho žiaden výsledok.

„Keď sa pozriete na scenáre zo sveta, tak kombinácia oboch opatrení funguje,” uviedol uznávaný profesor v televíznej relácii V politike vysielanej na TA3. Vysvetľoval to tým, že len samotný lockdown čiže takzvané uzavretie ľudí len vo svojej bubline nestačí. Podľa Krčméryho malo byť pred alebo po jasne zorganizované plošné testovanie hoc len v rizikových okresoch či veľkých bublinách.

„Jediný problém, ktorý nám teraz hrozí, sú rodinné veľké oslavy. Tie bude možné robiť len v malej bubline a za celé obdobie trikrát,” povedal s obavou, že presúvanie sa ľudí na sviatky vírus rozšíri a stretávanie sa rodín je nebezpečné. Ak sa nechceme dostať na takú úroveň v akej bolo v prvej vlne Taliansko, mali by sme byť zodpovednejší. Nezabúdajme na zdravotníkov, ktorí sú už teraz na pokraji so silami. „Za posledné roky sme žili v pocite, že máme nadbytok lekárov, že máme nadbytok lôžok a sestier. To nie je pravda,” varuje Krčméry.

Taktiež sa vyjadril o vakcíne, ktorou sa u nás bude očkovať už pravdepodobne o pár dní. Ľudia by sa jej vraj nemali báť, pretože jej nežiaduce účinky sú nízke. Jej vývoj nevznikol náhle, vznikala už pri koronavíruse MERS a ide o mŕtvu vakcínu proti Covid-19. „Mŕtve vakcíny majú podstatne menej nežiaducich účinkov ako živé vakcíny. Tie však majú robustnú odpoveď a stačí len jedna dávka,” dodal na záver profesor Krčméry.

Zdroj: TA3/ V politike