Mimoparlamentné Progresívne Slovensko vyzýva ministra zdravotníctva Mareka Krajčího s tým, aby odstúpil zo svojej funkcie. Má to byť zapríčinené zlyhaním pri ochrane životov, problémom so štatistikami okolo nového koronavírusu v rezorte zdravotníctva a taktiež snahou o obmedzenie interrupcií.

“Slovensko sa ocitlo na prvom mieste v počte úmrtí na milión obyvateľov na svete. Je to smutná vizitka pôsobenia ministra zdravotníctva, ktorý totálne nezvláda svoju úlohu chrániť to najdôležitejšie – životy a zdravie ľudí. Je evidentne unavený a bezradný, čo si v tejto situácií nemôžeme dovoliť. Preto ho vyzývame na okamžité odstúpenie z funkcie,” uviedla Irena Bihariová.

Aj podpredseda progresívcov Michal Šimečka si myslí, že minister by mal automaticky opustiť svoj post. Podľa jeho názoru tým vláda môže dať priestor na nový začiatok a snahu obnoviť dôveru občanov v opatrenia. Poznamenala, že premiér Igor Matovič by mal údajne prestať písať statusy na sociálne siete a urýchlene našiel takú osobu, ktorá je schopná sústrediť sa na výkon funkcie ministra.

Bihariová skritizovala aj rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR nepreplácať ženám nad 40 rokov interrupcie zo zdravotného poistenia. “V praxi to znamená, že mnohé zo žien, najmä tie z nízkopríjmových skupín, budú mať problém nájsť financie na interrupciu,” priznala s tým, že by mala interrupcia byť preplatená ženám v hmotnej núdzi automaticky.

Zdroj: dnes24.sk | Foto: Facebook/Marek Krajčí, Igor Matovic