Včerajšia tragédia vo väznici, kde sa pokúsil vziať si život bývalý šéf polície Milan Lučanský otriasla Slovenskom. Dnes ráno zvolal generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou brífing, v ktorom vysvetlili priebeh pokusu o samovraždu Lučanského.

Pred novinármi sám riaditeľ oznámil svoje odstúpenie z funkcie, no i ministerka prezradila, že o tom uvažuje. Avšak, na svojej pozícii zostane dovtedy kým verejnosť nestratí dôveru v právny štát alebo jej osobu.

Nové informácie o zdravotnom stave ako aj priebehu vyšetrovania oznámil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Vyvrátil správu o mozgovej smrti generála, ale že upadol do kómy.

Ako uviedla na tlačovke aj ministerka spravodlivosti Kolíková, na vyšetrovanie Lučanského prípadu zriadila špeciálnu nezávislú komisiu zloženú z predstaviteľov opozície, prezidentky, verejnej ochrankyne práv, Slovenskej advokátskej komory či zástupcov európskych organizácií.

„Predmetom bude posúdenie, či nedošlo zo strany príslušníkov ZVJS k porušeniu pravidiel počas ich služby. Druhým okruhom bude posudzovanie okolností vzniku, charakteru ujmy na zdraví obvineného a prípadnej účasti iných osôb na spôsobení zranenia Lučanského. Ak sa zistí porušenie predpisov alebo iných povinností zo strany kohokoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, bude vyvodená zodpovednosť,“ vyhlásil Žilinka s tým, že orgány činné v trestnom konaní začali dve trestné stíhania – pre porušovanie dozornej služby a trestný čin ublíženia na zdraví.

“Chcem garantovať, že na vyšetrovanie danej veci boli vyčlenení kvalitní vyšetrovatelia z úradu inšpekčnej služby a kvalitný prokurátor,” povedal krajský prokurátor Pavol Matija.

Zdroj: TV Markíza, YouTube