Rakúsko zaviedlo koncom decembra minulého roka celoštátny lockdown, avšak teraz bude tomu koniec. V pondelok sa na tom dohodla rakúska vláda s predstaviteľmi spolkových krajín. Do škôl sa pôjde hneď po polročných prázdninách a obchody sa otvoria už 8. februára.

Agentúra APA informovala, že študenti budú stredné školy navštevovať striedavo a budú sa musieť dvakrát týždenne testovať na Covid-19 a na základných školách sa triedy deliť nebudú. Otvoriť budú môcť aj prevádzky služieb, pri ktorých prichádza k fyzickému kontaktu, ako sú napríklad kaderníctva, v prípade, ak sa návštevníci preukážu testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

V obchodoch bude počet osôb obmedzený na jedného zákazníka na 20 metrov štvorcových. Pri nakupovaní budú musieť mať povinne respirátory typu FFP2. Tieto pravidlá budú platiť aj v galériách, alebo v múzeách, či zoologických záhradách. Podľa kancelára Sebastiana Kurza o dva týždne rakúska vláda prehodnotí situáciu a postupne bude rozhodovať o uvoľňovaní alebo sprísňovaní opatrení.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Pixabay