Redaktorka televízie Markíza Gabriela Kajtárová sa odhodlala natočiť reportáž priamo z miesta, kde pandémia berie životy, v nemocnici na covidovom oddelení JIS. Samozrejme získať povolenie na vstup s kamerou na takéto miesto nebolo nič jednoduché, avšak po niekoľkých mesiacoch sa im to podarilo a podelila sa s informáciami s verejnosťou.

„Ja plne rozumiem lekárom, ktorí pri tomto nápore posledné, čo potrebujú, aby sa im tam motali novinári popod nohy, ale na druhej strane je ťažké zachytávať tú reálnu situáciu na Slovensku v čase, keď máme iba zábery toho, ako sa ľudia testujú,“ uviedla Gabriela s tým, že pri natáčaní musela dodržať všetky opatrenia ako aj navliecť si ochranný odev a štít.

„Pravdou je, že keď prídete na to miesto ako reportér, nemôžete si dovoliť sa psychicky zrútiť, lebo potom nič nenatočíte. Doľahne to na mňa väčšinou v strižni a niekedy mám aj slzy v očiach. Najsilnejší moment pre mňa bol, keď sme natáčali pani, ktorá ležala na vysoko prietokovom kyslíku a povedala nám, že na lôžku prehodnocuje svoj život a má sa v podstate dobre, pretože tam videla veci, o ktorých nedokáže ani rozprávať,” opísala svoj zážitok zo stredne ťažkého oddelenia na JIS.  

Celá návšteva nemocnice bola šokujúca a veľmi smutná pri pohľade na bezvládnych pacientov, no väčšmi ju zarazili vyjadrenia lekárov. Tí jej opísali ich každodenné trápenia na oddelení ako aj o ich bezmocnosti, pretože nemajú dostatok lôžok.

Pacienti, o ktorých vieme, že by ich hospitalizácia na JIS-ke už nezachránila a nepriniesla by žiadny benefit pre nich a iba by im predĺžila utrpenie, tak u takých pacientov už k takej liečbe nepristupujeme,” povedal jeden z ošetrujúcich lekárov. Taktiež redaktorka Kajtárová pri rozhovore s mladou lekárkou zistila, že musela vyhľadať pomoc u psychológa ako aj to, že práve doktori, ktorí zachraňujú životy druhým sú často krát odsudzovaní.

Píšu o nich ľudia hanlivé komentáre na sociálnych sieťach a títo lekári to berú veľmi ťažko. Je to hrozné, keď ľudí liečiš a niekto ti začne dokonca vypisovať vyhrážky. Lekári zachraňujú životy, potom prídu domov a čítajú o sebe nenávistné komentáre. Špeciálne sa to deje Petrovi Sabakovi, ktorý sa stal “tvárou” prvej línie a práve on má k pacientom nesmierne ľudský prístup,” dodala.

Celú reportáž si pozriete TU!

Zdroj: TV Markíza, pluska.sk | Foto: Facebook/gabriela.kajtarova, Pixabay.com