Rezort vnútra prichádza s novinkou. Naše občianske preukazy by mohli byť doplnené našimi odtlačkami prstov. Návrh vyplýva z predbežnej informácie k novele zákona o občianskych preukazoch.

„Pripravovanou novelou zákona bude občan povinný podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov a uvedené bude mať aj vplyv na doterajšiu možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu MV SR,“ spresnil rezort.

Návrh je reakciou na nariedenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ z roku 2019. „Z uvedeného nariadenia pre členské štáty EÚ vyplýva povinnosť obsahu čipu s dvojitým rozhraním v občianskom preukaze, a tým aj splnenie iných požiadaviek na technickú úpravu občianskeho preukazu,“ doplnilo ministerstvo vnútra.

To ešte stále nie je všetko! Zdá sa, že už čoskoro budeme mať všetky dokumenty uložené v mobile. „Vďaka digitálnej peňaženke budete môcť preukázať svoju totožnosť a zdieľať elektronické dokumenty zo svojej peňaženky európskej digitálnej identity kliknutím na tlačidlo na telefóne,“ promuje novinku predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zdroj: TA3 | Foto: IG/roman_mikulec_olano, MV SR