Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sú v súčasnosti zrejme najväčšie, aké sme od začiatku pandémie mali. Napriek tomu sú denne tisícky nových prípadov, pričom tento stav nie je trvalo udržateľný, čo priznal aj riaditeľ Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby. A jedinou vetou vystihol, prečo nie sú účinné.
Michal Weinciller otvorene povedal: „Ak by sa zaviedli akékoľvek opatrenia, Slováci by hľadali spôsob, ako ich obísť.“ Povedal aj, že v roku 2020 ľudia volali na núdzové linky až trikrát častejšie ako v minulosti a dodal, že nemocnice nie sú nafukovacie. V tom má nepochybne pravdu, no jedným dychom treba dodať, že zďaleka nie je prvý, kto na to „prišiel“.
Oveľa dôležitejšie ale môže byť zistenie, prečo je tomu tak. A tou odpoveďou je zrejme skutočnosť, že pandemická komisia v čase, keď na Slovensku ešte koronavírus „nebol až tak rozšírený“ prijímala mnohé odporujúce si a veľmi nejasné nariadenia, ktoré boli navyše neustále menené.
A keď sa k tomu pridajú tie (ne)povinné testovania, ktoré sa nerobia nikde inde vo svete, nečudo, že ľudia sa snažia nachádzať spôsoby, ako nariadenia nedodržať. Vždy sa mali lepšie tí, ktorí boli šikovní a vedeli nájsť iné riešenie, ako všetci ostatní. V škole či v živote. Len bohužiaľ, teraz nás to stojí oveľa viac, ako si vieme predstaviť.
Zdroj: Hospodárskenoviny.sk | Foto: Twitter