Takmer každý z nás sa niekedy ocitol v situácii, že by sa najradšej videl „na opačnom konci sveta“. Alebo si predstavoval, že sa „prepadne pod zem“ a vypadne na jej druhej strane. Ak ste doteraz nevedeli, kam by ste sa takto dostali, my vám prezradíme odpoveď.

Slovenská republika sa nachádza približne na 48. stupni severnej zemepisnej šírky a 19. stupni východnej zemepisnej dĺžky. Ak si teda predstavíme plášt našej planéty nakreslený dvojrozmerne (ako na mape), nachádzame sa na jej mieste pravej hornej časti. A opačný koniec sveta je teda v ľavej dolnej časti.

OBRÁZOK

Druhý koniec sveta sa teda nachádza na 48. stupni južnej šírky a 161. stupni západnej dĺžky. A kde to je, ten opačný koniec sveta oproti Slovensku? No, je to v zdanlivo nekonečných vodách Tichého oceánu a je vzdialený od nás približne 20 tisíc kilometrov (čo je logicky polovica dĺžky rovníka).

Najbližšia pevnina od toho miesta sú približne 1200 kilometrov vzdialené Chathamské ostrovy patriace Novému Zélandu, ktoré má obývať cca 700 obyvateľov absolútne izolovaných od okolitého sveta. Brehy Nového Zélandu, pod ktorý tieto ostrovy spadajú, sú vzdialené totižto ďalších cca 700 kilometrov.

Foto: Google Maps, Pixabay