Zdá sa, že službe UBER na Slovensku definitívne odzvonilo. Okresný súd totiž pred pár dňami vydal rozhodnutie v ktorom zakázal jeho činnosť a tento fakt vyvolal medzi Slovákmi vlnu búrlivých reakcií!

 

Na jednej strane barikád stojí množstvo nespokojných Slovákov, ktorí odmietajú jazdiť predraženými taxíkmi a na strane druhej sú samozrejme bujaro oslavujúci taxikári. Tím rozhodnutie súdu padlo viac ako vhod, nakoľko spoločnosť UBER im už roky ležala v žalúdku a ako sami vyhlasujú: “Úberisti nám kradli prácu”

Hlavným argumentom fanúšikov Uberu je fakt, že taxikári sú podľa nich nespoľahliví, arogantní a v neposlednom rade okrádajú ľudí. Taxikári na druhej strane argumentujú slovami, že drvivá väčšina z nich je slušná a zlú povesť im urobilo len zopár jedincov, no väčšina z nich sa údajne správa seriózne a slušne.

Nespokojným zákazníkom, ktorí sa na ich služby ponosujú však posielajú jasný odkaz: CHOĎTE PEŠO! K celej záležitosti okolo Uberu sa zaujímavo a jasne vyjadril aj populárny youtuber Zlý Zajo.

Zlý Zajo – Taxi vs. Uber:

Aby sme boli objektívni oslovili sme aj Bratislavského taxikára, ktorý si však želal ostať v anonymite.

Rozhovor s TAXIKÁROM:

Uber na Slovensku skončil, myslíte si, že vás, ako taxikára skutočne okrádal o peniaze?

Samozrejme! Ak chcete jazdiť, ako taxikár, musíte si vybaviť licenciu a splniť množstvo podmienok. Úberáci si po meste jazdili ako chceli. Nemuseli sa nikomu zodpovedať, vybavovať si žiadne povolenia a neplatili dane. Nám kradli zákazníkov a štát sa tváril, že je všetko v poriadku. Žijeme v demokracií, ale pravidlá by mali platiť pre všetkých rovnaké!

Ľudia vás často označujú ako arogantných zlodejov, ktorí si úmyselne vyberajú dlhé trate a umelo navyšujú ceny. Ako tieto obvinenia vnímate?

V prvom rade ja osobne v Bratislave fungujem ako taxikár už vyše 10 rokov a poznám každú ulicu, hlavnú či vedľajšiu cestu. Vždy ma dokáže vytočiť, keď ma nejaký Janko z hornej-dolnej poučuje o tom, akú trasu by som mal zvoliť a ešte ma nezabudne informovať, že GPS mu ukazuje rýchlejšiu cestu…K zákazníkom sa správam vždy slušne, no viem pochopiť kolegov, ktorým občas prasknú nervy. Keby ste si vyskúšal túto prácu aspoň na mesiac, pochopil by ste o čom hovorím…

Prečo je v Bratislave taký problém zohnať taxík telefonicky. Často vídame taxíky odstavené na vyhradených parkoviskách, no keď sa človek pokúsi objednať si taxík dispečer mu oznámi, že sú všetky plné.

Úprimne povedané, ani ja často na volanie dispečingu neodpovedám. Tak ako vy, aj ja musím živiť rodinu a počkať si na turistu, najmä vo večerných hodinách, kedy sa nimi mesto doslova hemží je skrátka ekonomickejšie…

Prečo sú taxíky na zavolanie lacnejšie, ako tie čo stoja?

Na to neviem presne odpovedať. Asi to začalo tým, že taxi-služieb bolo na jedno mesto priveľa a v rámci konkurenčného boja si vymysleli túto akciu. Každopádne cenník je jasne uvedený a ak si ho preštudujete zistíte, že cena na zavolanie je iná, ako pri odstavenom taxíku. Všetko je to teda “kóšer”.

V minulosti sme sa dočítali o nejednom prípade kedy taxikár účtoval turistom neprimerane vysokú sumu za krátku jazdu len pár ulíc od stanice. Ako je možné, že si taxikár vyúčtuje 10 či 20 eur za jazdu, ktorá netrvá viac ako 2-3 minúty?

V prvom rade treba povedať, že každé taxi má nejakú minimálnu taxu pod ktorú vás neodvezie. Tým, že opustím výhodný flek, hoci aj na pár minút sa vystavujem riziku, že mi újde oveľa výhodnejšia zákazka a nebudem predsa ludí rozvážať za jedno euro… Na druhej strane ok, uznávam, že 20 euro za 3 minúty trvajúcu jazdu je extrém a s ničím takým som sa ja ani nestretol.

Ľudia sa často sťažujú, že im taxikári nevydávajú bločky automaticky a navyše nemajú pokladnicu a vypisujú ich na kolenách.

S vydaním bločka som nikdy nemal problém a to že by sme bloky vypisovali na kolenách je hlúposť. Toto je už dlhšie ošetrené zákonom. Na druhej strane… ak niekto bloček nepotrebuje, tak prečo by som si nemohol prilepšiť? Všetko je na dohode. Úprimne ak by ste sedeli na mojom mieste, vydali by ste ho automaticky?

Ďalším problémom taxíkov zvykne bývať zle umiestnený často až neviditeľný taxameter. Nepovažujete to za vyložene nekalú praktiku a spôsob, ako okrádať zákazníkov?

Ako si ráčite všimnúť, tak JA, mám taxameter na správnom mieste…

Máte pre našich čitateľov nejaký odkaz na záver?

Ak by som mal byť hnusný, tak poviem jedine, že ak sa vám nepáči choďte pešo. Každopádne som však rád, že zlodejina v podobe spoločnosti Úber sa skončila a hádam pri troche vzájomného pochopenia a rešpektu budeme so zákazníkmi vychádzať dobre. Ja osobne mám túto robotu rád a nikdy som sa nikoho nesnažil od*bať.

Zdroj/Foto: FUNmagazin.sk, ZLÝ ZAJO, youtube, flickr

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta! PS: Si mladý/á, akčne naladený/á, vyznáš sa v hrách a dobre sa orientuješ vo virálnych videách z celého sveta? Určite nám napíš na adresu [email protected]! Možno z teba urobíme nového redaktora FUNmagazínu!