Bývalý premiér Igor Matovič svojim utajeným hrdinským činom, privezením 200 tisícovej dodávky vakcíny Sputnik V, zdá sa, nespravil najlepšie. Podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, Slovensko porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky. Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku vakcín Sputnik V, uviedla agentúra Reuters.

Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) porušil zmluvu tým, že zadal testovanie zásielky vakcín Sputnik V dodaných na Slovensko laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť laboratórií je dostupná.

„Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov. Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami,“ uviedol ŠÚKL vo vyhlásení s tým, že sa líšia zložením či spôsobom výroby.

Rusko chce vakcínu predať iným krajinám, informoval o tom priamo výrobca Sputniku V na Twitteri.

Zdroj: twitter.com | Foto: FB/igor.matovic.7