Je to vonku! Slovensko už má svoju stratégiu očkovania proti koronavírusu, ktoré je podľa odborníkov najlepším spôsobom prevencie. Aby bolo skutočne účinné na národnej úrovni, musí ho podstúpiť 60-70 % populácie. V pláne majú orgány zaočkovať približne 3,3 milióna Slovákov, pričom všetko by malo prebiehať v štyroch vlnách. 

Cieľom očkovacieho programu je kolektívna imunita proti novému koronavírusu, pričom očkovať by sa malo začať čoskoro nato, ako bude pri verejnom obstarávaní vybratá vakcína. Hlavnými kritériami výberu budú bezpečnosť, účinnosť, dostupnosť a cena.

V 1. vlne budú zaočkovaní v prvom rade zdravotníci pracujúci v červenej línii s pacientmi s koronavírusom. Ďalej to budú postupne tí pracovníci, ktorí v akejkoľvek súvislosti pracujú s ochorením COVID-19, a to aj v laboratóriách pri diagnostike ochorenia či na manažérskej úrovni.

Nasledovať budú študenti spĺňajúci kritérium zdravotníckeho pracovníka (a tiež tí pracujúci s pacientmi), pracovníci upratovacích služieb v nemocniciach, zamestnanci DSS (domovov sociálnych služieb), terénni sociálni pracovníci, ľudia, ktorí sa budú podieľať na zabezpečení očkovania a štátni pracovníci kritických štruktúr (vojaci, policajti, hasiči a pod.).

2. vlna očkovania bude určená pacientom v DSS, chronicky chorým pacientom, ľuďom nad 65 rokov a ďalším pacientom s rôznymi ochoreniami (onkologickými, kardiovaskulárnymi, autoimunitnými, závažnými psychiatrickými…), ak nebude ich ochorenie kontraindikáciou k očkovacej látke.

V 3. vlne budú na rade učitelia a špecifické skupiny populácie s vysokým rizikom šírenia COVID-19 (napr. bezdomovci či azylanti).

V 4. vlne budú zaočkovaní ostatní obyvatelia nad 18 rokov.

V úvodnej fáze očkovania bude na Slovensku vytvorených 25 vakcinačných miest, ich počet sa bude postupne zvyšovať na 79 tak, aby pokryli všetky okresy. Zároveň budú fungovať aj mobilné očkovacie jednotky, ktoré budú slúžiť klientom pobytových zariadení sociálnych služieb.

Očkovať nás budú môcť i zdravotné sestry, platí však, že v každom tíme bude musieť byť aspoň jeden dohliadajúci lekár. Zriadené bude pravdepodobne aj vakcinačné centrum, ktoré by malo pokryť očkovanie pre 500 ľudí denne. Celá procedúra bude bezplatná. 

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Cas.sk | Foto: Facebook