Keď začiatkom decembra hlavné obchodné reťazce upozorňovali vládu, že by mala prehodnotiť dĺžku nákupných hodín pre seniorov počas sviatkov, hlavný hygienik nechcel o zmenách ani len počuť. Na Vianoce a Silvestra však budú napokon predsa len skrátené.

Dňa 24. a 31. decembra budú hodiny pre seniorov platné len od 9:00 do 10:00. Zároveň platí, že od 19. decembra sa zatvoria všetky maloobchodné prevádzky a prevádzkové služby na Slovensku.

Aj toto nariadenie má však niekoľko výnimiek. Sú nimi: Kúpele na základe návrhu lekára, prevádzky verejného stravovania (iba jedlo so sebou alebo cez donáškovú službu), lekárne, drogérie a predajne potravín (v rozsahu nevyhnutných životných potrieb), výdajne zdravotníckych pomôcok, očné optiky, stánky s novinami a tlačovinami a obchody s krmivom pre zvieratá (otvorené zostanú aj veterinárne ambulancie).

Ďalej sa dostaneme aj do výdajných miest pre balíky cez internet, do balíkomatov a zásielkovní. Na mieste, kde sa bude tovar vydávať, však môže byť iba jedna osoba, ostatné musia počkať v rade s dvojmetrovými odstupmi a prekrytými dýchacími cestami.

Výnimka platí aj na pneuservisy a predajne náhradných dielov na motorové vozidlá, ďalšie športové servisy (napr. opravovne bicyklov) a požičovne lyží. Predávať sa budú aj živé ryby a vianočné stromčeky, vždy iba v exteriéri.

Ďalej budú otvorené: Pošty, banky, poisťovne, prevádzky telekomunikačných operátorov, čistiarne, práčovne, čerpacie stanice, počítačové servisy a pohrebné služby. Využiť budeme môcť aj taxislužby, pasažieri však budú môcť sedieť iba na zadných sedadlách (max. dvaja v jednom rade). Výnimku majú i právne služby (advokáti, znalci, notári…) a zberné dvory.

Pre hotely, ubytovacie zariadenia, lanovky a vleky platia rovnaké pravidlá – každý návštevník nad 10 rokov sa musí preukázať negatívnym výsledkom testu COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo dokladom o prekonaní ochorenia.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Cas.sk | Foto: Facebook