Mimoriadne nepopulárne opatrenie v podobe hodín vyhradených pre seniorov v potravinách a drogériách, sú v týchto dňoch pod paľbou obrovskej kritiky. Na to, aby ich vláda pred sviatkami ešte raz zvážila, apelujú predovšetkým zástupcovia veľkých reťazcov. Upozorňujú na to, že ponechanie opatrenia v pôvodnej podobe môže spôsobiť obrovské problémy. Odpoveď hlavného hygienika je však jasná – všetko zostane tak, ako je!

Vyhradenie dvoch nákupných hodín denne pre seniorov, a to od 9:00 do 11:00, nenašlo medzi Slovákmi veľké pochopenie už v čase, keď u nás koronakríza ešte len začínala. V isté dni sa pred obchodmi tvorili obrovské rady a už aj tak nervózni ľudia sa búrili, že opatrenie nemá logiku, ak môžu seniori navštevovať potraviny a drogérie aj mimo určeného času.

Všetky tieto sťažnosti však zostali nevypočuté a krajina funguje na princípe hodín pre seniorov doteraz. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá zastupuje naše najväčšie obchodné reťazce, teraz upozorňuje, že ak vláda opatrenie neprehodnotí, počas sviatkov nastanú veľké problémy.

Čakajú nás rady a dvojnásobný predvianočný chaos?

“Je tu reálna hrozba, že ponechanie seniorských hodín v nezmenenom rozsahu aj v čase tradične zvýšených nákupov pred sviatkami spôsobí, že zvyšné otváracie hodiny nebudú pre verejnosť dostatočné,“ tvrdí Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Okrem seniorských hodín je v platnosti stále aj limit, ktorý obmedzuje návštevnosť na jedného zákazníka na 15 štvorcových metrov. “To môže mať za následok, okrem epidemiologických rizík aj riziká bezpečnostné, v dôsledku nespokojnosti čakajúcich, ktorí sa už do obchodu nedostanú,“ hovorí Krajčovič, podľa ktorého je toto opatrenie nielen veľmi obmedzujúce, no navyše mu chýba logika.

“Realita ukázala, že počas jarnej aj jesennej vlny pandémie koronavírusu, vzhľadom na prísne hygienické pravidlá, ktoré v obchodoch platia, sú epidemiologické riziká blízke nule. Tomu nasvedčuje aj fakt, že doteraz nie je známy ani jeden prípad, kedy by došlo k šíreniu nákazy koronavírusu medzi zákazníkmi či zamestnancami v priestoroch obchodu,” analyzuje zástupca SAMO.

Alternatívny návrh

Aliancia si dovolila vláde navrhnúť, ako by mohli seniorské hodiny počas sviatkov vyzerať. Zrušené by mali vraj byť minimálne v termínoch 21.-24. decembra a 30.-31. decembra. Ak by tento návrh neprešiel, pomôcť by mohlo aspoň ich skrátenie: “Aby sa buď zredukovali na dni pondelok, streda, piatok pri zachovaní času, resp. skrátili na čas od 9:00 do 10:00 pri zachovaní režimu pondelok až piatok. Zároveň, navrhujeme ich úplne zrušenie dňa 24.12.2020, kedy sú obchodné prevádzky zo zákona otvorené len do 11.00 hod.”

Obchodníci zároveň poukazujú na zbytočnosť seniorských hodín v drogériách. Zistili totiž, že nákupy v nich od 9:00 do 11:00 tvoria len 2 % tržby, čoho následkom je devastujúci medziročný prepad. Poukazuje to na obrovský nezáujem seniorov nakupovať samostatne v drogériách, keďže tí si radšej zaobstarajú drogistický tovar priamo s potravinami.

Odpoveď hlavného hygienika

Hoci všetky tieto návrhy skutočne znejú zmysluplne, hlavný hygienik Ján Mikas nechce o úpravách opatrení pred sviatkami ani len počuť. Práve teraz má ten čas význam, keď máme vysoké čísla a aj mobilita v obchodoch bude väčšia,” vyjadril sa na margo žiadostí o prehodnotenie seniorských hodín.

Odporúčame preto nemyslieť na predvianočné nákupy až na poslednú chvíľu, pretože za súčasných opatrení nám hrozí, že sa v dňoch pred sviatkami, ktoré sú kritické aj bez koronakrízy, do obchodu ani nebudeme vedieť dostať.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Facebook