Tyranosaurex Rex, skrátene T-Rex je azda najznámejším dinosaurom, giganickým mäsožravým plazom, ktorý kedy žil na Zemi. Nebyť obetavec a neraz náročnej práce archeológov a vedcov by sme vlastne ani len netušili, že niekedy v minulosti žil.

Áno, nájdu sa ľudia, ktorí spochybňujú vedecky uznávané poznatky o našej planéte, a vlastne sa tomu ani netreba čudovať. Dokážete si vy svojim „laickým“ rozumom predstaviť, ako niekto mohol zistiť, že vesmír vznikol po veľkom tresku pred cca 14 miliardami rokov? Alebo to, kedy vznikla Zem, kedy život na nej, kedy žili dinosauri, atď? Asi sotva. Takže určité pochybnosti môžu byť na mieste.

Čo sa týka samotných dinosaurov, príp. osobnitne tyranosaura, všetko sú vlastne len určité dohady a teórie. Žiadny vedec si nedovolí so 100-percentnou istotou oznámiť nejaký konkrétny údaj a tvrdiť, že presne takej farby bol ten ktorý tvor, dožíval sa presne takého či onakého veku, ale na základe (už dnes pomerne slušných) podkladov sa nejaké tie závery vyvodzovať dajú.

Na čo teda vedci ohľadom T-Rexa prišli? Odhaduje sa, že na Zemi žil v období pred 68 miliónmi rokov, pričom jeho éra trvala cez dva milióny rokov (s istými odchylkami). Stredný vek gigantického dravca mal byť 19 rokov (dávnejšie sa hovorilo o 28 rokoch), dospelý a schopný sa páriť mal byť približne v druhej polovici života. Odhadom tak mohlo byť výrazne cez 100 tisíc generácií T-Rexa.

A koľko ich chodilo po Zemi? Ani v tomto prípade nie je možné povedať presné číslo. Podľa výskúmníkov z University of California sa súčasne malo po Zemi pohybovať okolo 20 tisíc jedincov, za celú éru ich bolo podľa toho asi 2,5 miliardy. Avšak niektoré teórie hovoria o menej než miliarde, iné zase o viac než 10 miliardách.

Zdroj: Earthsky.com | Foto: Pixabay