Mladá Boleslav s výrobou legendárnej Škoda Rapid definitívne končí a už čoskoro uzrie svetlo sveta jej novučičký nástupca: Škoda Vision RS! Škoda sa týmto krokom rozhodla uzatvoriť 85 rokov trvajúcu kapitolu dnes už legendárnej Rapidky.

 

Úplne prvú Škoda Rapid priviedla na svet spoločnosť ASAP ešte roku pána 1 935 a už vtedy bolo jasné, že sa bude jednať výnimočný automobil. Medzi rokmi 1 935 až 1 947 zišlo z výrobných liniek celkom 6 841 kusov úcvhatných automobilov z ktorých dnes nájdete len zopár zachovalých kúskov.

Skutočné obdobie slávy však pre Škoda Rapid nastalo až medzi rokmi 1984 až 1990. Z výrobných liniek Mladej Boleslavy totiž v prvej polovici 80-tych rokov po prvýkrát vzišlo nádherné, dravé coupéčko s motorom v zadu.

Pohonný agregát tvoril motor zhodný so Škodou 120LS s liatinovou hlavou valcov a 5-kanálovou technológiou (v hlave 2 sacie kanály a 3 výfukové kanály) a rozvodom OHV, ktorý mal zvýšený výkon a zvýšený kompresný pomer vďaka piestom s vypuklým dnom.

Prečítajte si tiež:

Lada Niva: Po 41 rokoch prichádza OBROVSKÁ zmena dizajnu!

 

Škodu Rapid naposledy automobilka oživila v roku 2011 v podobe štvordverového sedanu s veľkosťou niekde medzi Fábiou a Octáviou. Dnes sa však kapitola legendárnej Rapidečky definitívne uzatvára a na trh prichádza jej nástupca: Škoda Vision RS!

PS: Mimochodom, vedeli ste o tom, že Škodovka sa prednedávnom rozhodla oživiť aj Škoda Felícia? Jej nový koncept si môžete pozrieť tu!

Škoda Rapid 1935

skoda rapid 1935

Škoda Rapid 1984

skoda rapid 1984
skoda rapid 1984

Škoda Rapid 2011

Škoda rapid 2011
Skoda rapid interier

Škoda Vision RS:

Automobilka konečne zverejnila prvé zábery nového automobilu a vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. Škoda Vision RS bude mať dĺžku 4 356, šírku 1 810 a výšku 1 431 mm. Mladá Boleslav robí pre túto chvíľu o motorizácií veľké tajnosti, no dá sa očakávať, že pôjde o benzínové motory typu 1.0. TSI a 1.5 TSI a minimálne jedného dieslového kamaráta – 1.6 TDI. Cena Škoda Vision RS sa pravdepodobne bude pohybovať niekde na úrovni Golfíkov alebo Octaviek.

Škoda Vision RS
Škoda Vision RS

Video – Škoda Vision RS:

Zdroj/Foto: skoda-auto.sk, streamable.com, wikipedia